Przeprowadzka

Z początkiem 1959 roku, zatem 60 lat temu, dyrekcja kopalni opuściła budynek w Marantowie i przeniosła swoją siedzibę do Konina.

Pierwszy zakładowy biurowiec wzniesiono w Marantowie na początku działalności kopalni, budowę rozpoczęto w 1948 roku. Na piętrze znajdowały się biura dyrekcji, a w części parterowej dwa sklepy, spożywczy i przemysłowy, prowadzone przez Oddział Zaopatrzenia Robotniczego. Obok powstała pierwsza w Koninie hala widowiskowo-sportowa, z której korzystała m.in. utytułowana drużyna koszykarek.
Po przeprowadzce dyrekcji kopalni do Konina budynek zajęła Zasadnicza Szkoła Górnicza, uczniowie rozpoczęli tam naukę we wrześniu 1959. Po opuszczeniu budynku przez szkołę, w 1966 roku, lewe skrzydło na parterze przeznaczono na nowo utworzone Muzeum Zagłębia Konińskiego. W późniejszych latach budynek przeszedł w ręce Stacji Doświadczalnej Rekultywacji Terenów Pogórniczych kierowanej przez prof. Jana Bendera.

Od 1 stycznia 1959 roku dyrekcja kopalni pracowała w dwupiętrowym budynku przy Alejach 1 Maja nr 7. Stanął on obok hotelu pracowniczego Dom Górnika funkcjonującego od 1956 roku. Przy okazji przenosin dyrektor kopalni inż. Jan Stowski wydał zarządzenie zmieniające godziny pracy: W związku z przeprowadzeniem się dyrekcji Kopalni „Konin” z biur w Marantowie do nowo wybudowanego biurowca w Koninie zarządzam zmianę godzin pracy z dniem 14.1.1959 r. z godz. 8.00 na godzinę 7.00. Wobec powyższego, wszyscy pracownicy umysłowi zatrudnieni w biurowcu w Koninie z dniem 14 stycznia 1959 r. rozpoczynać będą pracę o godzinie 7.00.

Kierownictwo kopalni urzędowało w biurowcu prawie 20 lat, do 1977 roku, kiedy dyrektor Adam Winter przekazał budynki kopalniane na rzecz nowo utworzonego województwa konińskiego. Już w maju 1975 roku wojewoda zajął „Dom Górnika”, a w kwietniu 1977 roku budynek dyrekcji. Siedziba kopalni została przeniesiona do Kleczewa, do obiektu postawionego w ekspresowym tempie, w ciągu niecałych 8 miesięcy.      e

Fot. archiwum
1 i 2 – Budynek dyrekcji w Marantowie
3 i 4 – Biurowiec w Koninie
5 – Dom Górnika

 

Dodaj komentarz