Niezwykła podróż do serca kopalni węgla brunatnego
W piątek 24 maja 2024 roku inicjatywa promowania kultury technicznej Zrobotyzowani i jej goście odwiedzili kopalnię węgla brunatnego PAK KWB Konin. Po zbiórce przy stacji PKP Konin, gdzie sprawdzono bilety i rozdano kamizelki odblaskowe, uczestnicy wyruszyli autokarem do kopalni, której siedziba mieści się w Kleczewie.
Na miejscu uczestników przywitał pan Marcin Kaźmierczak, naczelny inżynier górniczy, który przedstawił plany na dzień i przekazał grupę pod opiekę pana Macieja Fórmanka, przewodnika po warsztatach mechanicznych.
Warsztaty mechaniczne – miejsce, gdzie koła zyskują nowe życie
Warsztaty mechaniczne to serce technicznej części kopalni. Specjalnie dla uczestników przygotowano pokaz obręczowania kół wagonów kolejowych. Proces ten polega na wymianie zużytych stykających się z szynami obręczy kół. Najpierw koła są szlifowane, aby były idealnie gładkie. Następnie nowa obręcz jest podgrzewana do około 300 stopni Celsjusza, co pozwala na jej rozszerzenie i nałożenie na koło. Cały proces kończy się zabezpieczeniem obręczy specjalnym pierścieniem.
Zrobotyzowane napawanie ogniw łańcucha
W dalszej części wizyty uczestnicy mogli zobaczyć roboty przemysłowe napawające ogniwa łańcucha koparki. Te łańcuchy, ciągle pracując w trudnych warunkach, ulegają zużyciu. Dzięki nowoczesnym robotom możliwe jest automatyczne napawanie ogniw, co kiedyś wykonywali ręcznie spawacze.
Zakład obróbki metalu
Następnie do zwiedzania został udostępniony zakład obróbki metalu, gdzie obsługiwane są maszyny pozwalające na remontowanie kopalnianego sprzętu. Były tam szlifierki, tokarki, wycinarka plazmowa CNC i wiele innych urządzeń. Przewodnikom zadawano liczne pytania, na które cierpliwie odpowiadali.
Punkt Przeładunkowy Kleczew
Kolejnym etapem wycieczki był Punkt Przeładunkowy Kleczew. Po drodze uczestnicy poznali historię odkrycia równo 40 lat temu szkieletu słonia leśnego, który udało się prawie nietknięty wydobyć na istniejącej wtedy w tym miejscu odkrywce Jóźwin.
Punkt Przeładunkowy Kleczew to miejsce, gdzie przeładowuje się węgiel z wagonów samowyładowczych, a następnie transportuje go układem przenośników taśmowych na plac składowy. W razie potrzeby węgiel może być załadowany na wagony i przewieziony do Elektrowni Pątnów. Urządzenie to zostało zaprojektowane i zbudowane na miejscu – przez pracowników kopalni. Nieznane są inne takie instalacje w kraju i Europie, więc jest to urządzenie po prostu unikatowe.
Ładowarko-zwałowarko-koparka ŁZKS-500
Na miejscu pracuje maszyna ŁZKS-500, która przyjmuje węgiel z przenośnika i zwałuje go na plac składowy. Operator maszyny zademonstrował nam jej działanie, co na uczestnikach wydarzenia zrobiło ogromne wrażenie.
Dolores – potężna koparka SRs1800
Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu była wizyta przy koparce SRs1800, zwanej Dolores. Ten gigant o wysokości 38 metrów jest prawdziwą atrakcją techniczną okolicy. Uczestnicy zwiedzili ją niemal w całości, pokonując odpowiednik kilkunastu pięter i poznając jej imponujące możliwości i historię.
Odkrywka Tomisławice i dyspozytornia
Po obiedzie uczestnicy udali się w kierunku odkrywki Tomisławice, gdzie z punktu widokowego zobaczyli cały park maszynowy kopalni (koparki kołowe i łańcuchowe, zwałowarkę, dźwigi, mniejsze maszyny pomocnicze oraz pojazdy typu Osinobus – do przewozu osób po odkrywce), a następnie odwiedzili dyspozytornię przy byłej odkrywce Lubstów. To miejsce, z którego zarządza się ruchem zakładu górniczego i monitoruje się wszystkie istotne parametry.
Zakończenie pełne wrażeń
Chociaż wydarzenie zakończyło się w mało łaskawych warunkach pogodowych, wszystkim udało się bezpiecznie dotrzeć do stacji PKP Konin. Serdecznie dziękujemy Zarządowi PAK KWB Konin oraz wszystkim pracownikom za możliwość zorganizowania tej niezapomnianej wycieczki. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Marcina Kaźmierczaka i pana Macieja Fórmanka za ich pasję i ogromną wiedzę, którą się z nami podzielili.
Pełna relacja z wydarzenia, zawierająca szczegóły techniczne oraz bogatą galerię zdjęć, jest dostępna na stronie internetowej Zrobotyzowanych. Zapraszamy mieszkańców Konina i okolic do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych i do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach. Do zobaczenia!
Zespół Zrobotyzowani
www.zrobotyzowani.com.pl
https://www.facebook.com/zrobotyzowani
O Gospodarzach
Gospodarz wydarzenia to dobrze znana mieszkańcom spółka PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, część Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, która zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego, wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej oraz produkcją i dystrybucją ciepła (ze źródeł konwencjonalnych i poprzez spalanie biomasy).
O Zrobotyzowanych
Zrobotyzowani to inicjatywa promowania kultury technicznej w Polsce i Europie. Organizują wycieczki do czynnych zakładów przemysłowych dla tych, których interesują miejsca na co dzień niedostępne i którzy chcą wiedzieć więcej niż przeciętny turysta. W 2023 roku Zrobotyzowani odwiedzili maszynownie kolei linowych na Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową, zakład produkcyjny taboru kolejowego NEWAG w Nowym Sączu oraz warszawską hutę stali.