Błękitny krokodyl


To była prawdziwa gratka – mieszkańcy Konina i miłośnicy kolei mogli podziwiać górniczą lokomotywę EL.2. Elektrowóz wraz z wagonem samowyładowczym pojawił się na konińskim dworcu kolejowym 23 czerwca. Widok był o tyle nietypowy, że tradycyjnie zielony krokodyl zmienił kolor na błękitny.

Pomalowana lokomotywa to dzieło rumuńskiego artysty Iona Barbu, emerytowanego górnika z zagłębia Jiu. Zaskakująca barwa nawiązuje do rumuńskiego zwyczaju porównywania pracy pod ziemią z wstępowaniem do nieba, natomiast namalowane hasło to słowa, jakimi górnicy z doliny Jiu rozpoczynali szychtę. Artysta uważa, że przedmioty podobnie jak ludzie mogą mieć drugie życie i on właśnie im to umożliwia. Zażartował, że czuje się najmniejszym rumuńskim bogiem. Na lokomotywie można odnaleźć także ciekawe skojarzenia z Polską.

Przejazd składu z bazy Kolei Górniczych do Konina nazwano Operacją Krokodyl. Było to niełatwe przedsięwzięcie, ponieważ górniczy tabor nie jest przystosowany do jazdy w sieci PKP PLK. Dlatego skład przyciągnęła lokomotywa spalinowa. Trasa prowadziła od warsztatów w Kazimierzu przez stację Przesmyk-Gaj i dalej dawną linią kolejową nr 388 do Konina, gdzie przez całe popołudnie można było podziwiać i zwiedzać niebieskiego krokodyla. Przejazd wraz z manewrami trwał niemal dwie godziny. W operację zaangażowani byli pracownicy spółek PAK KWB Konin oraz PAK Górnictwo, a także wolontariusze organizacji Lignit.org, która kultywuje pamięć o historii kolei i przygotowuje cyfrową bazę lokomotyw regionu konińskiego.

- Nie spodziewaliśmy się takiej inicjatywy i pomysł z nadaniem lokomotywie tak niespotykanej szaty trochę nas zadziwił, ale efekt jest spektakularny. Miejmy nadzieję, że pozwoli lokomotywie pozostać w ludzkiej pamięci, na zdjęciach i w publikacjach, aby przyszłe pokolenia mogły do nich sięgać. Założenie jest takie, że lokomotywa będzie jeździła na trasie z Lubstowa do elektrowni do czasu zakończenia wydobycia, czyli do końca marca przyszłego roku, a później ma zostać upamiętniona poprzez wystawienie w gminie Wierzbinek, w tej nowej szacie graficznej – powiedział inż. Andrzej Rudziński, kierownik Wydziału Koleje Górnicze. Ciekawe, czy maszyniści będą się garnęli, by prowadzić właśnie tego błękitnego krokodyla…

Wydarzenie było częścią projektu Just Transition Culture przygotowanego przez organizacje pozarządowe działające w trzech górniczych regionach: Wielkopolsce Wschodniej, Dolinie Jiu w Rumunii i Zachodniej Macedonii w Grecji. Występy, wystawy i warsztaty JTC towarzyszyły międzynarodowej konferencji Doroczny Dialog Polityczny, która 24 i 25 czerwca odbyła się w Koninie.

Fot. Andrzej Rudziński (1-2) i Mirosław Jurgielewicz (3-8)   

© Copyright 2025 Głos Górnika - All Rights Reserved