Moc atrakcji na Malcie Bis

Jeziorko otoczone zielenią, alejkami żwirowymi i obiektami rekreacyjnymi – tak przedstawia się dziś obszar po odkrywce Jóźwin w Kleczewie. Utworzony tam Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej, zwany popularnie Maltą Bis, jest znakomitym przykładem pomysłowego zagospodarowania terenu pogórniczego.

O sposobie wykorzystania tego obszaru dyskutowano już w latach 1990–tych, kiedy trwała eksploatacja tej części odkrywki Jóźwin. Początkowe plany rekultywacji z typowo rolnej zmieniono na kierunek rolny, leśny i wodno-rekreacyjny. Zgodnie z życzeniem gminy Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w odpowiedni sposób zazwałowała wyrobisko, kształtując teren pod przyszły obiekt rekreacyjny. Wykonała także obudowę biologiczną, w tym nasadzenia licznych drzew i krzewów.
W 2010 roku Rada Miejska w Kleczewie przyjęła program rewitalizacji i wystąpiła o dofinansowanie ze środków unijnych. Udało się pozyskać fundusze w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego; całkowity koszt inwestycji wyniósł 4,6 mln zł, dofinansowanie sięgnęło 3,2 mln zł.
Ciekawe ukształtowanie terenu stwarzało wiele możliwości, co wykorzystali autorzy projektu z konińskiego przedsiębiorstwa Probud. Wykonawcą prac była natomiast kleczewska firma Danbud.
Park został otwarty w maju 2013 roku. Przedstawiciele władz Kleczewa wyrazili wówczas przekonanie, że rewitalizacja terenów pokopalnianych da początek rozwojowi turystyki w gminie i promowaniu jej walorów kulturowych i przyrodniczo-krajobrazowych. Podkreślali też, że mają ambitne plany wykorzystania obiektu.

Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej zajmuje 40 ha. Nasadzenia drzew i krzewów wykonane wcześniej przez kopalnię pozostawiono na miejscu; układ kompleksu wypoczynkowego został wkomponowany w już istniejącą roślinność. Centralny punkt parku stanowi oczko wodne o powierzchni około 9 ha, z pływającymi pomostami, slipem do wodowania łodzi i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Przy linii brzegu powstały dwie piaszczyste plaże, a w rejonie przystani taras widokowy z ogólnodostępnymi siedziskami. Wokół jeziorka poprowadzono ścieżkę rowerową. W północnej części parku przygotowano dwie trasy treningowe do jazdy quadem; tory te strefy wypoczynkowej jeziorka oddzielają pasy roślinne. Na terenie parku, w budynku dawnej dyspozytorni odkrywki Jóźwin, powstał hostel Kleczewska Malta z 25 miejscami noclegowymi.

Amatorzy mocniejszych wrażeń mają do dyspozycji park linowy na palach, stosunkowo wysoki i trudny. Zwłaszcza drugie piętro zdecydowanie nadaje się dla bardziej zaawansowanych pasjonatów tego sportu. Od niedawna osoby lubiące trudne wyzwania mogą korzystać z kolejnej atrakcji – w parku zamontowano tzw. tyrolkę, czyli system linowy, który wykorzystując różnice poziomów, pozwala pokonać spory dystans. Zjazd ponad taflą jeziora ma 360 m i jest jedną z najdłuższych tras w Polsce.

Na dzieci natomiast czeka ogrodzony piaszczysty plac zabaw. Atrakcyjnie prezentuje się amfiteatr, który może pełnić m. in. rolę zielonej szkoły. Wypoczywający mogą korzystać także z chaty grillowej wyposażonej w ogólnodostępny grill samoobsługowy.
Na terenie parku zorganizowano już wiele imprez rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych; w upalne dni rzesze kleczewian korzystają z kąpieliska. Walory akwenu doceniają także uczestnicy Międzynarodowych Zawodów Modeli Pływających Sterowanych Radiem w klasie FSR. W tym roku odbyła się już piąta edycja tej imprezy. – Miejsce jest dla nas idealne – mówią organizatorzy zawodów. Powstał projekt, by w przyszłym roku przeprowadzić tu mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie.

Niedawno wyznaczony został Czarny Szlak Słonia Leśnego – trasa turystyczna, która rozpoczyna się w Koninie na Zatorzu, obok pokopalnianego jeziorka, a kończy właśnie na kleczewskiej Malcie. Szlak nawiązuje do odkrycia kości słonia leśnego, niemal kompletny szkielet tego zwierzęcia został znaleziony na odkrywce Jóźwin w lutym 1984 roku. Szczątki oraz makietę słonia w skali 1:1 można podziwiać w Muzeum Okręgowym w Koninie, natomiast w kleczewskim parku stanął głaz, przekazany przez kopalnię Konin, zaznaczający dokładne miejsce odkrycia kości, a przy amfiteatrze postawiono tablicę informującą o historii konińskiego trąbowca. Podczas otwarcia szlaku burmistrz Kleczewa Marek Wesołowski zadeklarował utworzenie na Malcie wystawy minerałów oraz parku fauny prehistorycznej.

Atrakcje parku zostały docenione przez organizatorów konkursu Wielkopolski HIT. Kapituła konkursu w 2012 roku przyznała gminie Kleczew wyróżnienie właśnie za tę inwestycję.      eg

Fot. Piotr Ordan

Fot. 1 W roku 1992 w miejscu dzisiejszego Parku Rekreacji trwała eksploatacja odkrywki Jóźwin
Fot 2 – 12 Kleczewska Malta Bis

Dodaj komentarz