Koncerty nie tylko patriotyczne

„Wspaniały koncert, na długo pozostanie w nas.” „Orkiestra pełen profesjonalizm, a głosy solistów – brak słów, aby opisać.” „Koncert rewelacyjny, dwie godziny dobrej muzyki. Dziękujemy bardzo orkiestrze KWB  Konin  i  jej dyrygentowi” –  takie  opinie dominowały  po  koncercie  zatytułowanym „Z przymrużeniem  oka.  Z buławą i humorem”, podczas którego wystąpiła Orkiestra Dęta PAK KWB Konin i jej goście. Koncert zorganizowało 25 września Kwidzyńskie Centrum Kultury.

Konińskim muzykom towarzyszyli soliści Teatru Wielkiego z Łodzi: Marta Stachyra, Sylwia Strugińska, Krzysztof Marciniak i Rafał Pikała. W programie znalazły się utwory patriotyczne, a później muzyka klasyczna, operowa i typowo rozrywkowa. Nowością w repertuarze górniczej orkiestry była „Habanera” z opery „Carmen” oraz aria „Nessun dorma” z opery „Turandot” w brawurowym wykonaniu Krzysztofa Marciniaka. Duża sala KCK wypełniona była po brzegi.

– Planowaliśmy występ półtoragodzinny, sto minut na stulecie niepodległości, ale wyszło nam 130 minut. Były bisy, publiczność czekała na jeszcze, wszyscy się zapomnieliśmy, że trzeba kończyć…- mówi kapelmistrz orkiestry Mirosław Pacześny. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego występu. To było spore przedsięwzięcie, wyjazd na bite 12 godzin, ale warto było pokazać się przed nieznaną publicznością i zdobywać nowe doświadczenia. Staramy się wprowadzać nowe utwory, orkiestry dęte rzadko grają taki repertuar jak my.

Dwa dni wcześniej, 23 września, orkiestra kopalniana wystąpiła w Gosławicach podczas koncertu „Śpiewamy Niepodległej”. Tu także dopisała publiczność, która była zachwycona występem muzyków w górniczych mundurach. Orkiestra rozpoczęła marszem „Cały twój, ojczyzno”, zagrała kilka utworów patriotycznych, a także Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina. Koncert w Gosławicach został zorganizowany po raz drugi, wziął w nim udział również zespół wokalny ze Ślesina z przedstawieniem słowno-muzycznym oraz uczniowie SP nr 11 i przedszkolaki z placówki nr 14. Występ wywołał u słuchaczy wiele wzruszeń.

W swoim kalendarzu zespół ma już zaznaczony 14 października – na ten dzień muzyków zaproszono do Margonina na Pałucki Festiwal Orkiestr Dętych, gdzie wystąpią z najlepszymi orkiestrami wojskowymi. – Przygotowujemy się także do Barbórki. Mogę już zapowiedzieć, że szykujemy koncert z niespodzianką – powiedział Mirosław Pacześny.      eg

Fot. Mirosław Jurgielewicz
Na zdjęciach koncert w Gosławicach

Dodaj komentarz