Na początku było Gniezno

Gniezno, symbol początków polskiej państwowości, zostało wybrane na cel wycieczki inaugurującej sezon turystyczny TT „Gwarek”. Kopalniana grupa udała się tam 16 kwietnia.

Takie jednodniowe wypady to specjalność towarzystwa ”Gwarek”. – Kilka lat temu wpadłem na pomysł, żeby zwiedzać Wielkopolskę, nasze najbliższe sąsiedztwo, podczas jednodniowych wypadów. Ta forma, jako niewymagająca większych przygotowań ze strony uczestników, spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Zaliczyliśmy już Kruszwicę, Gołuchów, Śmiełów z Lądem i Pyzdrami, Uniejów i Lednicę – mówi Piotr Ordan, pomysłodawca wycieczki i jej główny organizator.
Podczas kilkugodzinnego pobytu w Gnieźnie turyści zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego, mieszczące się w ciekawym architektonicznie nowoczesnym gmachu. Zobaczyli tam wystawę obrazującą najstarszą historię Polski z zabytkami z czasów pierwszych Piastów, w tym monet i pieczęci pięciu koronowanych w Gnieźnie władców. Obejrzeli też film 3D nawiązujący do tworzenia się polskiej państwowości.
Alejki Parku Piastowskiego, biegnące wzdłuż jeziora Jelonek, zaprowadziły wycieczkę do gotyckiej katedry. Tam turyści mogli podziwiać słynne Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce, tumbę i konfesję św. Wojciecha oraz boczne kaplice ozdobione kunsztownie wykutymi kratami. Podziemia katedry zawierają skansen archeologiczny z fragmentami pierwszej kościelnej posadzki i nekropolie prymasów Polski.
Krótki pobyt w Gnieźnie okazał się ciekawą lekcją historii, którą gwarkowie wpisali się w obchodzoną właśnie w tym czasie rocznicę chrztu Polski.
Wycieczka zakończyła się smacznym obiadem w przydrożnej Karczmie Wiejskiej w Kosewie. Sezon turystyczny został otwarty.     e

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz