Cynowy jubileusz

Jeśli w podróż, to tylko z „Gwarkiem” – tak uważają ci, którzy na wyprawy dalekie i bliskie jeżdżą z Towarzystwem Turystycznym „Gwarek”, świętującym w tym roku cynowy jubileusz, czyli dziesięciolecie działalności.
Od dekady „Gwarek” organizuje wycieczki do rozmaitych zakątków Polski, rajdy rowerowe, spływy kajakowe, wyjazdy narciarskie i piesze wędrówki, zapraszając do udziału wszystkich chętnych, nie tylko członków Towarzystwa.

Zrobiliśmy więcej niż planowaliśmy 10 lat temu – uważa Witold Kłosowiak, przedstawiciel TT „Gwarek”. – Z perspektywy lat muszę przyznać, że imprez była cała masa, około 80. Gdyby nie „Gwarek”, wielu z nas różnych ciekawych miejsc by nie zobaczyło. Zjeździliśmy całą południową Polskę – od Gór Izerskich po Halicz w Bieszczadach. Spenetrowaliśmy dokładnie Beskid Żywiecki, Sądecki, Niski, Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe. Do tego Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury, Suwalszczyzna, Roztocze – kto z Konina jeździ na Roztocze? Słowiński Park Narodowy ze spacerami wzdłuż morza, spływy Pilicą, Narwią, Brdą. Wielkim powodzeniem cieszą się jednodniowe wycieczki „Poznajemy Wielkopolskę”, zobaczyliśmy Kalisz, Poznań, Gniezno, Uniejów czy Śmiełów. Nie zapominamy o najbliższej okolicy, co roku organizujemy dwa, a bywało, że i cztery rajdy rowerowe. Przekonaliśmy się, że w odległości 20-30 km od Konina jest wiele pięknych zakątków i ciekawych miejsc, także na terenach pogórniczych, gdzie niedawno były odkrywki.
Nas jako organizatorów cieszy to, że po tylu latach nadal chcemy razem jeździć. Atmosfera jest wspaniała – nie dochodzi do konfliktów, nie ma niesnasek czy narzekań. To jest coś fantastycznego, odwaliliśmy kawał dobrej roboty.

Dorobek jest zatem imponujący. A co dalej? Na to pytanie Witold Kłosowiak i Piotr Ordan odpowiadają zgodnie: Wzorce są sprawdzone, ale zmiany na pewno nie zaszkodzą. Przydałby się ktoś, kto przejmie pałeczkę. Niestety, napływ nowych członków jest coraz mniejszy, bo załoga kopalni, która jest naszą bazą, starzeje się i kurczy. Mamy jednak nadzieję, że w organizację imprez włączą się nowe osoby. Byłoby miło.

O osiągnięciach „Gwarka” była mowa podczas spotkania jubileuszowego, które połączono z Balem Turysty. Impreza stanowi podsumowanie sezonu i jest organizowana w okolicach 27 września, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Turystyki. W tym roku bal odbył się 28 września i miał uroczystą oprawę właśnie ze względu na jubileusz.
Na spotkanie zaproszono szacownych gości. Zaproszenie przyjął wicestarosta powiatu konińskiego Władysław Kocaj, wiceprezydent miasta Konina Sławomir Lorek, radny powiatu konińskiego Grzegorz Maciejewski i radny Konina Janusz Zawilski. Ich obecność nie była przypadkowa, bowiem kilkunastu członków TT „Gwarek” uhonorowano odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.

Decyzją Ministra Sportu i turystyki Witolda Bańki w uznaniu zasług dla rozwoju turystyki odznaką honorową Za zasługi dla turystyki wyróżnieni zostali: Witold Kłosowiak, Tadeusz Matysiak, Piotr Ordan, Tomasz Piasecki i Tomasz Stolarski.

Zarząd powiatu konińskiego nadał odznakę honorową Zasłużony dla powiatu konińskiego Adamowi Nożewskiemu, Mariuszowi Ostynowiczowi, Michałowi Sośnickiemu i Ryszardowi Żabierkowi.

Prezydent Konina Józef Nowicki przyznał odznakę honorową Za zasługi dla miasta Konina Annie Kubsik, Teresie Szumilas i Markowi Brylowi.

TT „Gwarek” wręczyło nagrody tym kolegom, którzy się szczególnie angażowali w przygotowywanie imprez. Otrzymali je: Magdalena Nowakowska, Ewa Gogołkiewicz, Paweł Wawrzyniak, Andrzej Syrek, Wojciech Purczyński i Józef Juras.

Gwarkowicze usłyszeli wiele ciepłych słów ze strony gości. Wicestarosta Władysław Kocaj złożył gratulacje i życzenia świadczące o tym, że docenia działalność Towarzystwa i jego starania o upowszechnianie piękna i atrakcji naszego regionu. Wiceprezydent Lorek przyznał, że zazdrości „Gwarkowi” zwiedzenia tak wielu miejsc. Odczytał także list od prezydenta Nowickiego, który napisał m.in.: Proszę przyjąć słowa uznania dla Państwa pracy na rzecz rozwoju turystyki oraz promocji Regionu Konińskiego. Dziękuję również za rozsławianie jego turystycznych, rekreacyjnych i kulturowych zalet.

Były też nagrody niespodzianki. Beata Jaśniewicz przygotowała piękne i przemyślane kolaże fotograficzne dla organizatorów imprez (Adama Nożewskiego, Piotra Ordana, Tomasza Stolarskiego, Witolda Kłosowiaka i Tomasza Piaseckiego), a Tadeuszowi Matysiakowi wręczyła specjalną nagrodę za troskliwe opiekowanie się słabszymi kolegami na szlaku.
Dodajmy, że wszyscy uczestnicy balu otrzymali odznaki TT ”Gwarek”. Imprezę okrasił pokaz zdjęć z dotychczasowych wycieczek, przygotowany przez Ryszarda Żabierka z pomocą córki.

Po części oficjalnej spotkanie przekształciło się w Bal Turysty, który od czterech lat prowadzi DJ Krzysztof Kazimierski. Nie zabrakło dodatkowej atrakcji w postaci konkursu wokalnego. Wielką niespodzianką był występ przybysza ze Wschodu, który nie tylko śpiewał arabskie melodie, ale i akompaniował sobie na egzotycznych instrumentach. Jego show wzbudziło prawdziwy entuzjazm. Gwarkowie bawili się do północy.
A program turystyczny na rok 2019 już kiełkuje…     eg

Fot. Zbigniew Szczypkowski i Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz