Kopalnia dla Niepodległej

Dzień 11 listopada co roku obchodzony jest uroczyście, ale stulecie odzyskania niepodległości było okazją do szczególnego świętowania. Swoją cegiełkę do obchodów Narodowego Święta Niepodległości dołożyła kopalnia Konin, która na ten cel przeznaczyła dwa piękne głazy narzutowe.

Jeden z nich pochodzi z odkrywki Tomisławice. Siedemnastotonowy kamień odsłoniła koparka KWK 1500s tuż pod tarasem widokowym. Głaz ma piękny czerwono-różowy kolor i bardzo ciekawy kształt przypominający serce. Kiedy burmistrz Ślesina zwrócił się do kopalni o przekazanie kamienia, włodarze odkrywki zaproponowali właśnie ten.
Kopalnia na własny koszt przetransportowała głaz na plac przy urzędzie gminy w Ślesinie. Na kamieniu przymocowano tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 10 listopada.

Tego dnia odsłonięto także pomnik Józefa Piłsudskiego w Kazimierzu Biskupim. Głaz, na którym umieszczono popiersie marszałka, również pochodzi z konińskiej kopalni, z odkrywki Jóźwin. Wraz z pięcioma innymi został przekazany jako dar dla gminy. Pomnik stanął na skwerze naprzeciwko ośrodka zdrowia w Kazimierzu.    eg

Fot. Piotr Ordan, lm( 3-6)
1 – 6  Głaz z Tomisławic i uroczystość odsłonięcia tablicy w Ślesinie
7 – 11  Transport kamieni z odkrywki Jóźwin i nowy pomnik w Kazimierzu Biskupim

 

Dodaj komentarz