Ostatnio często podejmowany jest temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Kwestia ta pojawiła się także na grudniowym posiedzeniu sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, tym razem w kontekście Bełchatowa.

Jak podał portal biznesalert.pl, minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że obecnie eksploatowane złoża węgla brunatnego w KWB Bełchatów będą się wyczerpywać w połowie lat 2030, należy zatem podjąć decyzję co do przyszłości tego zagłębia. Zdaniem ministra atutem Bełchatowa jest duży węzeł sieciowy, dlatego właśnie tam powinna powstać nowa elektrownia jądrowa, ponieważ inna lokalizacja oznaczałaby większe nakłady inwestycyjne.

Projekt wzbudził wiele wątpliwości ze strony parlamentarzystów, zwłaszcza z regionu łódzkiego. Poseł Dariusz Kubiak powiedział wprost: Według mnie budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie to absurd i nie chodzi tylko o problemy technologiczne. Patrząc pod kątem strategicznym, budowa reaktora w samym centrum Polski jest rozwiązaniem fatalnym.

Pojawienie się nowego pomysłu rodzi także pytania o przyszłość planowanej odkrywki Złoczew. Zdaniem posła Kubiaka: Decydenci nadal wahają się w sprawie tej inwestycji, podnosząc wysokie koszty jej realizacji oraz problemy z transportem węgla. Niestety, transport koleją ani przenośnikami wydaje się nie zyskiwać akceptacji. Rozwiązaniem mogłaby być technologia zgazowywania węgla, ale na nią potrzeba czasu i nakładów. Obawiam się, że te problemy, naciski Komisji Europejskiej oraz ukierunkowanie na atom mogą zniweczyć wiele lat pracy na rzecz Złoczewa. Środowisko branży węgla brunatnego musi wykazać się tutaj pełną współpracą i determinacją, aby pochopnie nie zrezygnowano z inwestycji strategicznej dla naszego regionu.

Portal biznesalert.pl przypomina, że pomysł budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie rozważano już 2009 roku. Zakładano wtedy, że start atomu mógłby być możliwy około 2030 roku.

Temat polskiej elektrowni jądrowej omawiano również podczas międzynarodowej konferencji World Nuclear Spotlight Poland, która odbyła się w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku. Minister Tchórzewski stwierdził, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pakiet zimowy wymuszają spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej, trzeba więc wprowadzić nowe źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2, a pod tym względem atom jest o wiele korzystniejszy od gazu.

Na podstawie: biznesalert.pl

 

Dodaj komentarz