Śladami Zofii

Folwark w Kowalewku, majątek Laskówiec, Konin to nazwy związane z rodziną Urbanowskich. Część tych miejsc postanowili odwiedzić uczestnicy rajdu rowerowego zorganizowanego przez Towarzystwo Turystyczne „Gwarek”. Pomysł wycieczki śladami Zofii to odwołanie do obchodzonego właśnie roku konińskiej pisarki.

W sobotę 6 lipca pogoda wyraźnie zachęcała do wskoczenia na rower, na starcie rajdu stawiła się więc spora 19-osobowa grupka.  Z parku w Chorzniu gwarkowie udali się ścieżką rowerową w kierunku Kraśnicy, a dalej przez Węglewskie Holendry do Sławska. Po drodze zahaczyli o Zieloną Dolinę (niektórzy z uczestników nie mieli wcześniej okazji obejrzeć tego osiedla), mogli też podziwiać wyjątkowo urokliwe otoczenie trasy prowadzącej w stronę rzeki.
Atrakcją była przeprawa promowa przez Wartę. Niski stan wody sprawił, że prom miał kłopoty z przybiciem do brzegu i rowerzyści musieli wspomóc jego ściąganie siłą swoich mięśni.
W miejscowości Struga uczestnicy rajdu poznali tragiczną historię rodziny Stuczyńskich, których hitlerowcy zamordowali w ostatnich dniach wojny, w styczniu 1945 roku. W samym Kowalewku, miejscu urodzenia Zofii Urbanowskiej, Piotr Ordan (pomysłodawca rajdu) przypomniał postać konińskiej pisarki, okraszając swoją opowieść wieloma ciekawostkami.

Rowerzyści pokonali dystans 23 km w tempie spacerowym, bez nadmiernego wysiłku. Urozmaicona trasa – asfalt, drogi polne i leśne dukty, gdzie trzeba było zsiąść z roweru – spotkały się z uznaniem gwarków. Większość zakończyła wycieczkę w Starym Mieście, pozostali wrócili do Konina.
TT „Gwarek” planuje drugi rajd na początku sierpnia, tym razem pod hasłem „Zośka i węgiel”. Zapraszamy!      e

Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz