Las coraz bliżej nas

Dzień Ziemi w 2011 roku (który został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Lasu) przebiegał pod hasłem „Las całkiem blisko nas”. Stąd w KWB Konin i Stowarzyszeniu „Kopalnia Przyszłości” narodził się pomysł uczczenia tego dnia sadzeniem drzewek. Na miejsce akcji wybrano pas terenu wzdłuż zwałowiska zewnętrznego odkrywki Drzewce w Bilczewie.

Do udziału zaproszono uczniów klas piątych ze szkoły podstawowej w Kramsku oraz SP nr 4 w Koninie. Akcja była dla dzieci nie tylko wycieczką w teren, ale prawdziwą lekcją przyrody – dowiedziały się, co to jest rekultywacja, dlaczego i jak się ją przeprowadza.

Przygotowane do sadzenia gatunki drzew zostały specjalnie dobrane; uznano, że na terenie przy zwałowisku najlepiej przyjmą się mniej wymagające lipy i buki.

Młodym sadownikom pomagali pracownicy kopalni z działów ochrony środowiska i rekultywacji oraz oddziału DRG-1. Wcześniej przygotowali teren i niezbędny sprzęt, a potem przeprowadzili szkolenie na temat techniki sadzenia. Prawie 70 dzieci w błyskawicznym tempie wsadziło ponad 450 lip i buków, które w przyszłości utworzą 1200-metrową aleję zacieniającą biegnący obok dukt spacerowo-rowerowy.

Redakcja GG miała okazję sprawdzić, jak dzisiaj, po pięciu latach, prezentuje się efekt akcji sadowniczej. Rzeczywiście, las jest coraz bliżej nas.       eg

Na pierwszych czterech zdjęciach akcja sadzenia drzewek w maju 2011 roku. Na kolejnych – obecny stan alei lipowo-bukowej oraz dokonanych obok, w tym samym czasie, nasadzeń na zboczu zwałowiska w Bilczewie.
Fot. Piotr Ordan

Dodaj komentarz