Muzycy w górniczych mundurach (4)

Minęło 65 lat od czasu, gdy po raz pierwszy zagrała orkiestra kopalni Konin. W roku jubileuszowym sięgamy do historii, by przypomnieć dzieje muzyków w górniczych mundurach.

W 1979 roku zespół świętował 25 – lecie. Główne uroczystości odbyły się w czerwcu: był przemarsz ulicami miasta i uroczyste spotkanie w Oskardzie. Zaraz potem muzyków zaproszono na Poznański Jarmark Świętojański, wystąpili na głównej estradzie imprezy na Starym Rynku.
Orkiestra wielokrotnie grała także dla mieszkańców podkonińskich miejscowości w ramach tzw. niedziel górniczych. Pomysł organizowania spotkań, na których zespoły kopalni prezentowały swoje umiejętności, powstał pod koniec lat 70.
Ta dekada to również rozkwit kabaretu. W Koninie kabareciarzy gromadziły słynne Derby Estradowe, coroczna impreza w Amfiteatrze Na Skarpie. Jednym z programów roku 1979 była „Barbórka na gorąco” okraszona występem kopalnianej orkiestry.
Inna sztandarowa konińska impreza to Dziecięcy Festiwal Pieśni i Tańca. Tradycją festiwalu była parada młodych artystów ulicami miasta, barwny korowód prowadziła naturalnie górnicza orkiestra.

Wspomina Ryszard Maciejewski, który nieprzerwanie od 1 lipca 1974 roku gra na tenorze, jest muzykiem o najdłuższym 48-letnim stażu w zespole: Trafiłem do orkiestry jako młody chłopak, zaraz po szkole. Pamiętam, że w 1974 roku pojechaliśmy na przegląd do Poznania. Najpierw był przemarsz, a później koncert w Zamku. Zdobyliśmy pierwsze miejsce ex aequo z orkiestrą Frankowskiego, która wtedy najbardziej się w Wielkopolsce liczyła. Zrobiliśmy furorę marszem „Śmiało naprzód”. Nawet przychodzili ludzie się pytać, co to jest, kto to napisał. Ten marsz nie był wtedy znany, my go spopularyzowaliśmy.

Były też kłopoty. Największy problem stanowiła rozbudowa zespołu – trudno było pozyskać nowych muzyków. W 1979 roku na własną prośbę odeszło z orkiestry dwóch jej członków.
W tym czasie kronikarz zanotował: W marcu zakupiliśmy lirę. Jak do tej pory nie możemy znaleźć muzyka, który umiałby na niej grać. Kopalnia zafundowała nam także mundury galowe. Spodziewamy się otrzymać także płaszcze przeciwdeszczowe.
Drugi wpis z tego roku informuje: Od dnia 1 marca wprowadzono w orkiestrze ciekawą innowację. Na wniosek zarządu orkiestry dyrektor wyraził zgodę, aby w każdy poniedziałek odbywała się próba 8-godz. Przyczyniłoby się to do podniesienia poziomu muzycznego orkiestry. Niestety, ze względu na niską frekwencję na tych próbach, zwłaszcza członków pracujących w innych zakładach, dyrektor próby zawiesił.
Mimo kłopotów, w roku swojego 25-lecia orkiestra wystąpiła 90 razy. A z wyliczeń kronikarza wynikało, że od dnia powstania zespół udzielał się publicznie ponad 500 razy.

Oprac. eg

Fot. archiwum
1 – Święto ludowe w Ślesinie, 1970
2 – Otwarcie Stadionu im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego, 1974
3 i 4 – Koncert w Ślesinie, 1978
5 – Orkiestra w roku 25-lecia
6 – Ryszard Maciejewski

Dodaj komentarz