Nasi laureaci

Inauguracja konińskiego roku kulturalnego 2019/2020 była okazją do uhonorowania osób, które mają szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Prezydent Konina Piotr Korytkowski wręczył nagrody takim właśnie zasłużonym mieszkańcom miasta. W gronie wyróżnionych znalazły się osoby związane z kopalnią Konin.

Jednym z laureatów jest Mirosław Pacześny, którego nie trzeba przedstawiać pracownikom kopalni, bowiem od lat związany jest z naszą górniczą orkiestrą. Muzyk, instrumentalista, przez 15 lat był trębaczem zespołu, a od pięciu lat jest jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Ze swoimi muzykami występuje w całym kraju zapraszając do współpracy znanych wokalistów i artystów. Jest jednym z organizatorów życia kulturalnego miasta. Podczas koncertów potrafi stworzyć niepowtarzalną atmosferę, o czym wielokrotnie mogliśmy się przekonać nie tylko z okazji spotkań barbórkowych.

Nagrodę otrzymała także Izabela Lorek, starszy kustosz w Muzeum Okręgowym w Koninie, która stworzyła kolekcję i skansen poświęcony konińskiej kopalni, tradycjom i urządzeniom górniczym oraz znalezisku słonia leśnego. Znawczyni przemysłowej historii regionu, autorka kilkudziesięciu wystaw związanych z górniczą przeszłością i teraźniejszością. Dzięki jej badaniom terenowym i odkryciom muzeum uzyskuje nowe okazy do swoich zbiorów.

Prezydent Konina przyznał także dwa stypendia młodym mieszkańcom miasta, którzy już mogą się pochwalić sporym dorobkiem artystycznym. Jedno z nich otrzymał Filip Pacześny, pianista o nieprzeciętnym talencie, który podczas uroczystości wystąpił z krótkim koncertem. Pracownicy kopalni może w przyszłości będą się chlubić także tym, że słyszeli słynnego wirtuoza w latach młodzieńczych, kiedy grał podczas spotkania barbórkowego 2018. Wszystkim naszym laureatom serdecznie gratulujemy!   eg

Fot. Mirosław Jurgielewicz

2 –   Nagroda dla Mirosława Pacześnego
3 –  Laureatka Izabela Lorek
4 –  Występ Filipa Pacześnego

Dodaj komentarz