Życzenia i plany

Wiele ciepłych słów usłyszeli górnicy od gości zaproszonych na akademię barbórkową. Podkreślano rolę kopalni w rozwoju gospodarczym regionu, mówiono też o przyszłości energetyki opartej na węglu.

Poseł Leszek Galemba stwierdził: Reprezentując was w Sejmie Rzeczpospolitej mogę wam szczerze i odpowiedzialnie powiedzieć – prezydent RP Andrzej Duda i premier naszego rządu Mateusz Morawiecki mówią jednym głosem: transformacja tak, likwidacja nie, zwalnianie pracowników nie, zamykanie kopalni nie. To jest nasz rząd, nasz prezydent i będzie was wspierał. Ja jestem waszym przyjacielem i będę również was wspierał w tej transformacji, w tej pozytywnej energii. To, o czym mówił pan prezes – wiele udało się zrobić, wiele pozytywnych rzeczy uda się zrobić. Mamy prawo do transformacji. Nikt z Unii Europejskiej nie może powiedzieć, że mamy likwidować kopalnie. Mamy pełne wsparcie naszego rządu i możecie być pewni, że tak będzie. Wszystkim górnikom składam najserdeczniejsze życzenia. Szczęść wam Boże.

Poseł Tomasz Nowak tak ocenił sytuację: To kolejna Barbórka ze znakami zapytania i z brakiem odpowiedzi. Od czterech lat czekamy na decyzję w sprawie Ościsłowa i nie wiem, jak długo jeszcze będziemy czekać. Dlatego każdy z nas zadaje sobie pytanie, kiedy się skończy węgiel i być może stanowiska pracy. Czy będzie to 2023 czy 2035 rok? To są ważkie pytania, wynikają one z decyzji politycznej związanej ze strategią energetyczną kraju. Niestety, do tej pory nie jest ona zatwierdzona. W tej strategii Ościsłowo, podobnie jak Złoczew, jest wpisane, jednakże ta strategia za chwilę będzie zmieniania, ponieważ w swoim miksie energetycznym nie jest możliwa do zrealizowania. Dlatego domagamy się od premiera odpowiedzi, czy Ościsłowo będzie i domagamy się, żeby było, bo to da nam czas na transformację.
Jednocześnie budujemy drugą nogę, tzw. wielkopolską dolinę energii – z prezydentem Korytkowskim, z Maciejem Sytkiem, z marszałkiem województwa. Bo rozumiemy, że trzeba sięgnąć po pieniądze, które są w Brukseli. Jest ich na razie 5 mld, a może być 100 mld. Od nas zależy, czy sięgniemy po nie skutecznie. Dziękuję zarządowi PAK za to, że podjął trud transformacji, który – jak rozumiem – gwarantuje ludziom pracę.
Tak więc łączmy się we wspólnych działaniach, żeby było Ościsłowo i sprawiedliwa transformacja. Razem z Leszkiem Galemba jesteśmy w zespole ds. sprawiedliwej transformacji, chcemy mówić na forum Sejmu o zabezpieczeniu Wielkopolski wschodniej. Kłaniam się wam nisko i mam nadzieję, wierzę głęboko, że jeszcze wiele Barbórek jest przed nami. Niech żyje nam górniczy stan.

O historii i planach na przyszłość mówił także prezydent Konina Piotr Korytkowski: Przemysł, górnictwo budowało region przez wiele dziesięcioleci, to dzięki wam mogły się rozwijać nasze miasta. Jesteśmy wam to winni, aby pamiętać o budowie naszych społeczności i infrastruktury. Górnictwo to również tradycja, kultura, obrzędowość. Musimy to zachować – mówię to w imieniu wszystkich tu obecnych samorządowców.
Transformacja regionu już się zaczyna. Robimy starania, aby społeczeństwo tu żyjące, w tym i górnicy, przeszli suchą stopą przez te burzliwe czasy. Zabiegamy o pieniądze z Unii Europejskiej, które pozwolą nam przeprowadzić transformację energetyczną, społeczną i gospodarczą naszego regionu. Jeździmy do Brukseli, pokazując nasze projekty. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządem kopalni i zarządem ZE PAK, przygotowujemy się na to, co nas czeka. Pamiętajcie, jesteśmy z wami. Wszystkiego dobrego.

Dyrektor OUG w Poznaniu Robert Nowak powiedział: Minął rok od naszego spotkania na poprzedniej Barbórce. Jaki był ten rok, nie mogę oceniać za was. Mogę tylko z punktu widzenia nadzoru górniczego powiedzieć, że ten rok w kopalni Konin był dobry, nie było żadnego wypadku śmiertelnego ani ciężkiego. To nie jest tylko zasługa prezesa, osób dozoru, ale wasza przede wszystkim, drodzy górnicy. To od was zależy bezpieczeństwo w zakładzie górniczym. Mam nadzieję, że kiedy się tutaj ponownie spotkamy, będziemy mogli podsumować rok tak, jak obecny – że był bezpieczny. Życzę wam z całego serca bezpiecznej pracy. Wszystkiego dobrego. Szczęść Boże.

Wicewojewoda Aneta Niestrawska odczytała list gratulacyjny od wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka.
Zbigniew Jagodziński przeczytał życzenia od zarządu i pracowników PGE GiEK w Bełchatowie i dodał: Pragnę przekazać od górników z Bełchatowa i Turowa najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów, abyście skutecznie dążyli do swoich celów, wiadomo jakich, walcząc o swoją przyszłość.
Z życzeniami wystąpili także przedstawiciele służb miejskich i Nadleśnictwa Konin.  eg

Fot. Piotr Ordan

 

Dodaj komentarz