Przy karcianym stoliku

Tradycją obchodów Dnia Górnika w PAK KWB Adamów jest Barbórkowy Turniej ,,Szuby”  organizowany przez Międzyzakładowy Związek Zawodowy Górników. Zawodnicy walczą o puchar przewodniczącego MZZG.

Tegoroczny turniej, dwudziesty czwarty z kolei, odbył się 10 grudnia w Klubie Barbórka.  W zawodach uczestniczyło 20 par, czyli 40 pracowników i emerytów spółek Grupy Kapitałowej ZE PAK.
Po losowaniu pary podzielone zostały na cztery grupy eliminacyjne. Półfinały rozegrano w dwóch grupach, w których uczestniczyło osiem najlepszych par z grup eliminacyjnych. Po sportowej rywalizacji do finału awansowały cztery najlepsze pary, po dwie z każdej z grup półfinałowych.

Pierwsze miejsce i puchar przewodniczącego związku kolegi Krzysztofa Tarnasa zdobyła para Marek Gadomski (PAK Górnictwo) i Marcin Kaźmierczak (PAK KWB Konin). Drugie miejsce wywalczyli emeryci Sławomir Klimek i Andrzej Szałek. Trzecie miejsce zajęli Marek Pasturczak (PAK KWB Konin) i Bogdan Wójtowicz (emeryt). Czwarte miejsce przypadło pracownikom spółki PAK Górnictwo – Pawłowi Grzelewskiemu i Zdzisławowi Nowinowskiemu.

Marcin Kaźmierczak, jeden ze zwycięzców, to doświadczony zawodnik. – Gram od dawna, odkąd przyjąłem się do kopalni. Kiedyś jeździliśmy do pracy autobusami i wtedy prawie wszyscy grali, można powiedzieć, że mieliśmy trening autobusowy. Teraz wiadomo, nie ma wspólnych dojazdów i nie ma okazji do takiego treningu. Nasi emerytowani pracownicy spotykają się w klubach i tam grają, a my – z marszu. W turnieju grałem ze szwagrem, widzimy się często, ale na co dzień nie gramy. Jednak z kartami jest tak, jak z jazdą na rowerze, nie zapomina się do końca życia. Umiejętności zostają, ale ważne jest też, czy karta podejdzie. Nam w tym roku dopisało szczęście – mówi Marcin Kaźmierczak, a na pytanie, czy turniej szub to bardziej relaks czy emocje, odpowiada: Zależy od człowieka, jakie ma nastawienie. Niektórzy grają z wielkimi emocjami, a inni na luzie. Ale zawsze pewien dreszczyk emocji jest, wszyscy go odczuwamy. A zwycięstwo jest miłe. Dostaje się puchar, koledzy gratulują, niektórzy podziwiają. To wielka satysfakcja.

Trzy najlepsze pary zostały wyróżnione pucharami, zaś cztery finałowe otrzymały ufundowane przez organizatorów nagrody rzeczowe. Sędziami turnieju byli Włodzimierz Depczyński i Bonifacy Paluta.
MZZ Górników PAK Kopalni Adamów dziękuje wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i udział w turnieju.

Andrzej Kwiatkowski, eg

 

Dodaj komentarz