Wiaterek, mżawka i słońce

W sobotę 20 czerwca żeglarze rozpoczęli sezon nawigacyjny 2020. Pierwsze tegoroczne regaty na Jeziorze Pątnowskim Klub Żeglarski KWB Konin zorganizował wspólnie z Konińskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.

Jak stwierdzili uczestnicy imprezy, pogoda mogła być lepsza, ale wiaterek do 2 stopni w skali  Beauforta oraz  niewielkie  tylko opady  deszczu,  pozwalały  na  sprawne  przeprowadzenie biegów. Do rywalizacji zgłoszono 15 łódek: 6 w klasach Ancora i Optimist oraz 9 w pozostałych klasach. Niższa niż ubiegłych sezonach frekwencja spowodowana  była utrzymującą się  pandemią i nieszczególną pogodą, a zwłaszcza prognozami, które zapowiadały również burze. Nie przeszkodziło to jednak dobrej zabawie na wodzie.

Zgodnie z programem o godzinie 11 Tomasz Piasecki, komandor górniczego klubu, przywitał uczestników imprezy, a Zbigniew Iciaszek, reprezentujący władze miasta, dokonał uroczystego otwarcia regat. Bez żadnych problemów udało się przeprowadzić 3 zaplanowane biegi. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali ratownicy z OSP Cukrownia Gosławice, którzy na szczęście nie musieli interweniować.
Organizatorzy przyspieszyli nieco przebieg regat, bo zapowiadano deszcz, ale wbrew prognozom po południu wyjrzało słońce, które towarzyszyło ceremonii wręczenia medali i dyplomów.

Sądzę, że regaty się udały, chociaż rozmachem i frekwencją ustępowały imprezom z lat ubiegłych, ponieważ mieliśmy bardzo ograniczone możliwości pozyskania sponsorów. Ważne, że dopisali młodzi uczestnicy, głównie z UKS Ślesin. Cieszy nas to tym bardziej, że ze zrozumiałych powodów urwała się nasza współpraca ze szkołą podstawową nr 15 – mówi Tomasz Piasecki.

– No właśnie, jak epidemia wpłynęła na sport żeglarski i pracę klubu?
T.P.: Musieliśmy skorygować nasze plany. Zrezygnowaliśmy z wczasów pod żaglami na Mazurach i Jezioraku, bo dezynfekcja jachtów byłaby zbyt skomplikowana. Może wrócimy do czarterowania jachtów na weekendy, zobaczymy. Za to na pewno przeprowadzimy regaty o puchar komandora – odbędą się 22 sierpnia, oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Podobnie nasza sztandarowa impreza, czyli Regaty Barbórkowe.

– A imprezy jubileuszowe, wszak klub obchodzi 60-lecie?
T.P.: Planujemy uroczyste spotkanie 18 września. Zaprosimy członków klubu i osoby, z którymi współpracujemy. Przygotowaliśmy parę odznaczeń dla tych, którzy są wierni klubowi od 40-30 lat. Można powiedzieć, że w prezencie jubileuszowym dostaliśmy pozwolenie na przebudowę hangaru. Mamy już projekt, mamy zgodę, jeśli uda się zebrać fundusze, to w ciągu 4-5 lat etapami przebudujemy hangar.

– Czy udało się pozyskać jakąś znaczącą kwotę z 1% podatku?
T.P.: W ubiegłym roku tak. Wtedy po raz pierwszy przeprowadziliśmy akcję informacyjną, wywiesiliśmy banery w mieście i to przyniosło rezultat. Czy w tym roku udało się to powtórzyć, przekonamy się w lipcu-sierpniu.

– W drugiej dekadzie czerwca na klubowej przystani pojawił się utytułowany gość.
T.P.: Odwiedził nas mistrz olimpijski i mistrz świata Mateusz Kusznierewicz ze swoją grupą. To efekt naszej trzyletniej współpracy z HRM Racing, żeglarze z Poznania trenują u nas przez cały rok. Klub prowadzi Piotr Harasimowicz, właśnie on zaprosił Kusznierewicza. Było to bardzo sympatyczne spotkanie. Mistrzowi się u nas spodobało, chwalił warunki na jeziorze i atmosferę, wiec może jeszcze przyjedzie z ekipą, z której zostanie wyłoniona przyszła żeglarska kadra narodowa.

Żeglarzom górniczego klubu życzymy pomyślnego przeprowadzenia wszystkich planów – tegorocznych i w następnych latach.        e, jp

Wyniki regat otwarcia sezonu:
Klasa Ancora:
1. Kacper Jakubowski, Amelia Mielczarska – UKS Delfin Ślesin
2. Julia Lewandowska, Natalia Janczewska – UKS Delfin Ślesin
3. Kacper Gębicki, Maja Krawczak – UKS Delfin Ślesin

Klasa Optimist
1. Filip Dominiak – UKS Delfin Ślesin
2. Wiktor Dominiak – UKS Delfin Ślesin

Klasa Turystyczna I     1. Sebastian Zaradzki – KŻ KWB

Klasa Turystyczna II
1. Stanisław Wapniarski – KŻ Bryza
2. Mateusz Szczepaniak – UKS Delfin Ślesin
3. Andrzej Kuberski – KŻ KWB

Klasa Turystyczna III
1. Paweł Czajkowski
2. Roman Latanowicz

Klasa Open
1. Jacek Kamiński

Fot. Tadeusz Trębacz

 

Dodaj komentarz