Gosław w ogrodzie sztuk

Gosław, czyli koniński słoń leśny, stał się bohaterem pierwszej instalacji w ogrodzie sztuk, powstającym przy muzeum w Gosławicach. Autorka projektu, Mirella von Chrupek, miłośniczka paleontologii, stworzyła dioramę przedstawiającą miniaturę słonia w stylizowanej muzealnej sali. Wernisaż odbył się 1 lipca.

Przypomnijmy: w 1984 roku na odkrywce Jóźwin znaleziony został niemal kompletny szkielet słonia leśnego Elephas (Palaeoloxodon) antiquus. Kości i makieta zwierzęcia stały się głównymi atrakcjami stałej wystawy w konińskim muzeum. Teraz miniaturka słonia powędrowała do ogrodu.

Jak mówi Katarzyna Schellner, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie: Ogród powstawał od lat 1980, w czasie, kiedy podnoszono mury gotyckiego zamku. Tworzono go na podstawie zapisków Izabelli Czartoryskiej, która spisała uwagi o sposobach przygotowywania ogrodów. Dzisiaj ogród cieszy oko i dlatego postanowiliśmy połączyć piękno natury z pięknem sztuki i stworzyć tak zwany ogród sztuk, czego diorama jest pierwszym elementem.

Pracownikom muzeum udało się stworzyć urokliwy zielony zakątek tuż obok dworku. Tam właśnie zainstalowano gablotkę ze słoniem.
Autorka projektu, Mirella von Chrupek, od dawna jest obecna w mediach społecznościowych i ma wielu fanów, także w Koninie. To głównie oni uczestniczyli w wernisażu.
Oczy mi się zaświeciły, kiedy dowiedziałam się, że w Dziale Geologiczno-Przyrodniczym znajduje się szkielet słonia leśnego, który żył tutaj sto tysięcy lat temu. Jako pasjonatka paleontologii i paleoartu postanowiłam słonia leśnego uczynić głównym bohaterem instalacji. Zamieszkał w stylizowanej muzealnej sali. Gablotka inspirowana jest XIX-wiecznym papierowym teatrzykiem. To trochę hołd oddany naukowcom – geologom, paleontologom ubiegłego wieku, kiedy te dziedziny się dopiero rozwijały. Mamy też mały akcent współczesny, czyli górnika dumnie prezentującego kość słonia – powiedziała Mirella von Chrupek i dodała: Mam nadzieję, że gablotka będzie cieszyć państwa oczy. Odwiedzając muzeum, zajrzyjcie do naszego małego bohatera.
Redakcja GG podpisuje się pod tym zaproszeniem.     e

Fot. Mirosław Jurgielewicz

1 – 2    Muzealny ogród
3 –  Pierwsza z prawej wicedyrektor muzeum Katarzyna Schellner
5 –  Odsłonięcie instalacji
6 –  Autorka dioramy Mirella von Chrupek

 

Dodaj komentarz