Żeglarskie święto

Osiemdziesiąt osób, żeglarzy i ich przyjaciół, świętowało 60-lecie Klubu Żeglarskiego Kopalni Konin. Spotkanie odbyło się 18 września w ośrodku Portofino w Pątnowie.

Sześć dekad żeglarskich doświadczeń górniczego klubu to nie tylko pływanie rekreacyjne, to także sukcesy sportowe na szczeblu krajowym, wyprawa transatlantycka i rejsy morskie, szkolenie młodzieży, organizacja licznych zawodów, z unikatowymi Regatami Barbórkowymi na czele, rejsy dla dzieci niepełnosprawnych i szeroko rozumiane upowszechnianie żeglarstwa, ale także – co dość nietypowe – imprezy kulturalne: koncerty „Złota Szekla” i konkursy wokalne dla młodzieży „Szkolna Szekla”.

O tych osiągnięciach przypominały plansze przygotowane specjalnie na jubileuszowe spotkanie. Do bogatej historii klubu nawiązywali również uczestnicy uroczystości. Był wśród nich Tomasz Wiktor z Urzędu Marszałkowskiego, wicestarosta Władysław Kocaj, przedstawiciel Urzędu Miejskiego Marek Zawidzki oraz Polskiego Związku Żeglarskiego Wojciech Skóra, szefowa WOPR Małgorzata Chudy, zastępca komendanta policji Artur Rychliński, prezes OSP Cukrownia Gosławice Piotr Rychtanek, przedstawiciele wszystkich klubów żeglarskich z Konina i Ślesina, komandorzy klubu i naturalnie brać żeglarska. Prezesa kopalni reprezentował Dariusz Zbierski, członek klubu i znany szantymen.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej żeglarskiej atmosferze, wspominano dawne dzieje. Poprzedni komandorzy klubu otrzymali pamiątkowe statuetki, a liczna grupa żeglarzy została nagrodzona.
Odznakę honorową Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego otrzymał Tomasz Piasecki i Henryk Kowalski.
Odznakę honorową Zasłużony dla Powiatu Konińskiego odebrali: Krzysztof Nagadowski, Andrzej Zadrzyński, Leszek Jakubowski i Tadeusz Trębacz.
Odznaką honorową Za zasługi dla Miasta Konina wyróżnieni zostali: Marek Berliński, Grzegorz Zimny, Bartłomiej Kozaczewski i Marek Olkowski.
Odznakę honorową Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego otrzymał Jacek Wiśniewski, Robert Kamiński, Andrzej Kuberski, Włodzimierz Kantek i Zbigniew Lisiak.
Medal 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego przyznano Tomaszowi Piaseckiemu.

Wyróżnienia dla żeglarzy to nie przypadek, bo KŻ Kopalni Konin jest jednym z dwóch najbardziej zasłużonych, obok KŻ Energetyk, klubów naszego regionu. – W obu działały sekcje wyczynowe. Tam był Piotrek Kotlewski, wicemistrz Polski w klasie cadet, wywalczył tytuł wbrew licznej ekipie warszawskiej, bardzo obiecujący talent. My mieliśmy sukcesy w klasie hornet – wspomina wicekomandor klubu Andrzej Mrówczyński, jeden z najbardziej zasłużonych jego członków.

Historia naturalnie zobowiązuje i choć sekcja wyczynowa od dawna nie istnieje, to żeglarze nadal mają ambitne plany, nie tylko rekreacyjno-turystyczne. – Powiedzieliśmy na spotkaniu, że tablice, które przypominają o naszej historii i będą zaprezentowane w muzeum, a potem może na bulwarach, to wyposażenie naszego nowego budynku. Teraz musimy tylko postawić ściany i dach. To poważne zadanie, chcemy je zrealizować do końca kadencji. Czyli za cztery lata powinna powstać nowa marina – mówi Tomasz Piasecki, komandor klubu. A Andrzej Mrówczyński dodaje: Musimy tylko zadbać, żeby budynek dobrze komponował się z otoczeniem. Przystań mamy z prawdziwego zdarzenia, nie mamy się czego wstydzić: porządne nabrzeże, Y-bomy, słupki z wodą i prądem. Mamy też plany, żeby doposażyć pomosty pływające, na razie wymieniamy deski.

Obok projektów budowlanych klub planuje także zorganizowanie wystawy, która zostanie otwarta 22 października w Muzeum Okręgowym w Koninie. Będzie można na niej zobaczyć wspomniane już plansze i kilka nowych, pamiątki klubowe, gadżety z corocznych regat zimowych, znaczki filatelistyczne, modele żaglowców, a nawet jacht Poziomka. Zapowiada się więc ciekawie.     eg, tt

Komandorzy Klubu Żeglarskiego KWB Konin:
Jan Walczak 1962-1969
Andrzej Pietrzyk 1968-1976 oraz 1982-1985
Stanisław Babiarz 1976-1982 (odszedł na wieczną wachtę)
Lech Zrąbkowski 1985-1988
Tomasz Karaszewski 1988-1992
Włodzimierz Bozacki 1992-2004
Marian Gałka 2004-2012
Henryk Kowalski 2012-2016
Tomasz Piasecki 2016-2020

Fot. Tadeusz Trębacz

 

Dodaj komentarz