Wiatraki, fotowoltaika, biogaz i wodór

Dzisiaj 95 procent mocy oparte są na węglu brunatnym, a jedynie 5 procent to OZE. W kolejnych latach będzie się to zmieniało. Zakładamy, że w 2030 roku 100 procent będzie pochodziło z OZE — powiedział wiceprezes ZE PAK Maciej Nietopiel podczas wspólnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego.

Posiedzenie odbyło się 23 października br. z inicjatywy posła Tomasza Nowaka z udziałem parlamentarzystów, reprezentantów ministerstw, marszałka województwa wielkopolskiego, przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Na spotkaniu przedstawiono koncepcję sprawiedliwej transformacji Wielkopolski wschodniej, opracowaną przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Koninie. Dokument ten zakłada, że do 2030 roku nastąpi zaprzestanie eksploatacji węgla oraz jego wykorzystania w elektroenergetyce i ciepłownictwie.

Wiceprezes Maciej Nietopiel omówił kierunki strategii ZE PAK: Na koniec 2019 roku liczba pracowników wynosiła około 4.600 osób. Obecnie jest już niższa. Płacimy rocznie 600 milionów złotych podatków. Bezpośrednio oddziałujemy na 23 gminy, w których prowadzimy aktywności w segmencie wydobycia i wytwarzania energii, ale również mamy pracowników, którzy z nich pochodzą. Dzisiaj produkujemy 1.120 MW energii bazującej na węglu brunatnym. Segment OZE nie jest jeszcze taki imponujący, bo na razie wynosi 50 MW z instalacji biomasowej w Elektrowni Konin. Docelowo fotowoltaika będzie produkowała łącznie 630 MW, czyli 70 MW w obecnie realizowanej inwestycji w Brudzewie i 560 MW, które możemy posadowić na naszych gruntach, wykorzystywanych uprzednio górniczo.
Jeśli chodzi o wykorzystanie biomasy, to głównie mowa o modernizacji obecnie istniejących mocy węglowych w Elektrowni Konin. Potencjał energetyki wiatrowej szacujemy nawet do 440 MW; obecne odległości budynków mieszkalnych od instalacji wiatrowych musiałyby się zmienić. Biogazownie — szacujemy ten potencjał na około 14 MW, czyli 28 biogazowni o mocy około 0,5 MW, zlokalizowanych przy gospodarstwach rolnych, dysponujących dużą ilością substratu, który może być dla nich surowcem.
Nowe technologie oparte na gospodarce wodorowej, to nie tylko produkcja wodoru, ale także sprzedaż. Mamy plany w zakresie stacji tankowania. Pracujemy nad koncepcją autobusu wodorowego, mamy zespół inżynierów, który nad tym pracuje. Myślimy też o napędach dla łodzi opartych na ogniwach paliwowych; współpracujemy ze spółką z wybrzeża. Dzisiaj 95 procent mocy oparte są na węglu brunatnym, a jedynie 5 procent to OZE. W kolejnych latach będzie się to zmieniało aż do 2030 roku, kiedy zakładamy, że 100 procent będzie pochodziło z OZE.

Wygaszanie działalności węglowej, zamykanie kolejnych odkrywek będzie miało miejsce do 2030 roku, kiedy odkrywka Tomisławice zakończy swoją pracę wraz blokiem Pątnów II. W grudniu 2020 zamknięta zostanie odkrywka Adamów, w 2021 roku zakończy działalność odkrywka Jóźwin, a Drzewce w 2022 roku. Odkrywka Tomisławice zapewni surowiec dla Pątnowa I do 2024 roku i Pątnowa II do 2030 roku.

Obecnie rejestrowana jest spółka PAK Polska Czysta Energia. — Będzie skupiała kompetencje w zakresie OZE i spółki zależne z konkretnych linii technologicznych, czyli spółki odpowiedzialne za projekty wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazowe i wodorowe, PAK Serwis (serwisowanie instalacji energetycznych), Polski Autobus Wodorowy (spółka już istnieje) oraz PAK Hydrogen (łodzie z napędem wodorowym) — powiedział wiceprezes Maciej Nietopiel.

Źródło: Przegląd Koniński, 27 października 2020

Fot. Paul Zimmer

 

Dodaj komentarz