W Kryształowym Kole

Muzycy Orkiestry Dętej PAK KWB Konin dali się poznać słuchaczom w Kole z jak najlepszej strony. Zdobyli „Kryształowe Koło”, nagrodę główną X Turnieju Orkiestr Dętych zorganizowanego 19 czerwca br.
W konkursie wzięło udział 5 zespołów, poza grupą z Konina o nagrodę walczyły także: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta w Chludowie, Quantum Orkiestra Dęta Rychwał, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta w Swarzędzu oraz Sompoleńska Orkiestra Dęta. Zespoły w pełnym słońcu przemaszerowały ulicami miasta, grając muzykę marszową, a potem na stadionie miejskim zaprezentowały krótki koncert.
Występy zespołów oceniali profesjonaliści, w skład jury weszli: Krzysztof Pydyński, dyrektor szkoły muzycznej w Koninie, Lechosław Wilk, dyrygent orkiestry WP w Poznaniu, oraz Adam Kołodziejczak, nauczyciel ze szkoły muzycznej w Kole.
Oceniano brzmienie orkiestry i jej wyraz artystyczny, a także grę podczas przemarszu. We wszystkich kategoriach górnicza orkiestra okazała się bezkonkurencyjna. Poziomem zespołu zachwycony był Lechosław Wilk.
Osiągnąłem to, co zamierzałem – mówi Mirosław Pacześny, kapelmistrz górniczej orkiestry – miałem odczucie, że jesteśmy gotowi, by wziąć udział w konkursie i chyba się nie myliłem. W czasie konkursowych 20 minut zagraliśmy utwory, które mamy wyćwiczone, jak „Hanover Festival” czy „The Jungle Book”, a także zawsze doskonale odbierany marsz „Vivat” Leona Landowskiego. Inne zespoły grały nieco lżejszy repertuar, ale bardzo dobrze brzmiący. Na konkursy orkiestry przyjeżdżają przygotowane, bardzo angażują się w każdy występ. My także starannie się przygotowujemy, zawsze rano przed wyjazdem przeprowadzam próbę. Tak postępują profesjonalne orkiestry i to jest właściwa ścieżka.
Drugie miejsce w konkursie przyznano orkiestrze z Chludowa, a trzecie zespołowi z Sompolna. Nagrodę indywidualną otrzymał saksofonista Paweł Kołodziej z Chludowa.
Koniński zespół nie po raz pierwszy pojechał na turniej do Koła, poprzedni występ także uwieńczyło zdobycie głównej nagrody. Muzycy dziękują prezesowi Sławomirowi Sykuckiemu, a także dyrektorowi Jackowi Slaninie za umożliwienie wyjazdu na turniej. – Dziękujemy za zaufanie, myślę, że go nie zawiedliśmy. Plan został wykonany – powiedział Mirosław Pacześny. Zespół wkrótce zaczyna ćwiczyć nowe utwory, kapelmistrz nastawia się na ambitny repertuar.
Górniczej orkiestry można będzie posłuchać podczas uroczystości 650-lecia lokacji Kleczewa – została zaproszona jako gość XXVI Przeglądu Amatorskich Orkiestr Dętych „O kleczewską wieżę”. Zagra dla mieszkańców miasta w niedzielę 26 czerwca o godz. 17.00 na stadionie.                                                        eg

Fot. Kolo.NaszeMiasto.pl
Fragmenty występu muzyków w górniczych mundurach dostępne na:
http://kolo.naszemiasto.pl/artykul/orkiestra-deta-pak-kwb-konin-z-nagroda-glowna-krysztalowe,3774848,artgal,t,id,tm.html

 

Dodaj komentarz