Koparka atrakcją Kleczewa

Przy jednym z kleczewskich rond podziwiać można koparkę SchRs 315, która przez 45 lat wydobywała węgiel na odkrywce Kazimierz.

Maszyna rozpoczęła pracę w maju 1965 r. podczas budowy wkopu udostępniającego na odkrywce Kazimierz Południe. Była główną koparką wydobywającą węgiel na tej odkrywce, jej udział w pozyskaniu surowca z  Kazimierza  wyniósł  43,24  %.  W  ciągu  całego  okresu  eksploatacji  wydobyła 56 996 131 ton węgla i  zebrała  2 552 272 m3  nadkładu.
Przez lata koparka przeszła, wraz z macierzystą odkrywką, trasę od Kazimierza Biskupiego do Kleczewa, gdzie zakończyła pracę 22 października 2010 r. na polu Kazimierz Północ. Po wyprowadzeniu z wyrobiska na powierzchnię maszyna została wyremontowana, zabezpieczona przed korozją i pomalowana.

Koparka SchRs 315 to ostatnia z czterech maszyn tego typu pracujących w kopalni Konin. Jedna z nich była bohaterką wyjątkowej operacji przeprowadzonej pod kryptonimem „Przerzut”. Tak nazwano transport z odkrywki Gosławice na Jóźwin przez jezioro Gosławskie w dniach od 11 do 17 czerwca 1971 roku. Była to pierwsza tego typu przeprawa w Europie, koparka pokonała akwen na promie pontonowym zbudowanym przez wojsko.
Trzy egzemplarze SchRs 315 zostały po zakończeniu pracy przeznaczone na złom. Ostatni przekazano miastu Kleczew jako świadectwo działalności górników w tym rejonie.

Otoczenie maszyny zostało uporządkowane i ładnie zagospodarowane. Posadzono drzewka i ozdobne krzewy, przygotowano parking na kilka samochodów i wyznaczono alejki, prowadzące do samej koparki. Górnicy, którzy pracowali na tych maszynach, mogą usiąść na ławeczce i powspominać dawne czasy. Sporo ludzi przychodzi na placyk, ogląda koparkę i robi zdjęcia. Często zatrzymują się także przejezdni.
Szkoda, że nie doszło do skutku postawienie tablicy ze zdjęciami i informacjami na temat koparki. Przydałoby się uzupełnić ten brak, bo chętnych do oglądania maszyny i poznania jej historii nie brakuje.                          e, po

SchRs 315
Koparka kołowa pełnoobrotowa, nadpoziomowa, wysuwowa, na podwoziu gąsienicowym
Długość: 34,50 m
Wysokość: 15,00 m
Ciężar: 333 tony
Wydajność: 1 030 m3/h
Obsługa: 3 osoby
Szybkość jazdy: do 8 m/min

Na zdjęciach:
1 – Budowa wkopu udostępniającego odkrywki Kazimierz Południe
2 – Koparka SchRs 315 na odkrywce Kazimierz Północ w 2006 roku
3 – 5 Operacja „Przerzut”, czyli transport 315-stki przez jezioro
Na kolejnych fotografiach maszyna przy rondzie w Kleczewie
Fot. archiwum, Piotr Ordan

Dodaj komentarz