Panele fotowoltaiczne rosną w Brudzewie

Rok temu pisaliśmy o planach budowy farmy fotowoltaicznej na terenie dawnej odkrywki Koźmin. Dziś możemy pokazać, jak powstają panele.

Przypomnijmy: odkrywka Koźmin PAK KWB Adamów zakończyła pracę w czerwcu 2016 roku. Na obszarze pogórniczym zaplanowano rekultywację wodną (dzięki czemu po odkrywce pozostaną aż cztery akweny: Głowy, Koźmin, Janiszew i zbiornik końcowy) oraz rekultywację rolną i leśną. Z czasem do tych planów dołączono projekt farmy fotowoltaicznej. Buduje ją Esoleo, należące do Grupy Cyfrowy Polsat, wraz ze spółką PAK Serwis.

Moc nominalna stawianej farmy, wynosząca 70 MW, sprawi, że będzie to jedna z najpotężniejszych instalacji tego typu: 18,5 razy większa od tej, jaką dysponuje największa działająca obecnie w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu spółki Esoleo, tak ocenia możliwości i zamierzenia firmy: Naszym planem jest skupianie się zarówno na rynku mikroinstalacji (do 50 kWh dla klientów indywidualnych), jak i budowie dużych przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych. Jesteśmy w trakcie końcowego etapu realizacji jednego z największych projektów w Europie Środkowej — elektrowni fotowoltaicznej w gminie Brudzew, gdzie na powierzchni 100 ha budujemy ogromną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 70 MW, która będzie w stanie zasilać w prąd 50-tysięczne miasto. Mając w Grupie spółkę PAK Serwis, która jest od wielu lat jednym z najlepszych podmiotów zajmujących się zawodowo energetyką, jesteśmy w stanie zrealizować każdy projekt farmy fotowoltaicznej: od 0,5 MW do nawet do kilkuset MW.*

Inwestycja na terenach pogórniczych jest zlokalizowana we wschodniej części gminy Brudzew w granicach wsi Janiszew i Koźmin. Załączone zdjęcia pokazują, jak postępuje budowa paneli.     eg

*Rzeczpospolita, 30 czerwca 2021

1 –  Teren planowanej farmy fotowoltaicznej w roku 2020          Fot. Anna Zielińska
2 – 8   Budowa paneli         Fot. ZE PAK

Dodaj komentarz