Uważaj na fałszywe telefony

W ostatnim czasie zdarzały się przypadki telefonów od osób podających się za pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Osoby te prosiły o informacje dotyczące m.in. danych osobowych. UODO ostrzega: to wyłudzanie informacji przez oszustów podszywających się pod pracowników urzędu.

Sposób działania osób wyłudzających dane jest niemal zawsze taki sam. Oszuści w rozmowie telefonicznej podają się za inspektora Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Następnie prowadzą rozmowę w taki sposób, aby pozyskać od osoby, do której dzwonią, jak najwięcej szczegółowych informacji na temat sytuacji finansowej czy prowadzonych spraw.
Działanie oszustów jest możliwe dzięki tzw. spoofingowi, czyli wykorzystaniu np. stron sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu. UODO podkreśla, że nie jest to związane z przełamaniem systemów bezpieczeństwa, jakimi dysponuje.

Pracownicy Urzędu nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o sprawach. Nie dzwonią też do przypadkowych osób.
Za każdym razem, kiedy rozmowa wzbudza nasze wątpliwości, należy natychmiast ją zakończyć.

UODO apeluje, by nie podawać, a przynajmniej unikać, przekazywania danych osobowych telefonicznie – szczególnie, gdy to nie my inicjujemy rozmowę, ale ktoś do nas dzwoni. Jeżeli z jakichś powodów musimy przekazywać dane przez telefon, to najpierw zweryfikujmy kontakt, np. oddzwaniając i sprawdzając, czy dana osoba faktycznie reprezentuje podmiot, na który się powołuje.

Jednocześnie UODO informuje, że sprawa została przekazana Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie i tam należy zgłaszać wszelkie próby wyłudzenia danych osobowych.                                                                                                                                                                                                IOD

Źródło: https://uodo.gov.pl/pl/138/2107

 

Dodaj komentarz