Fotowoltaiczny Konin

Tereny pokopalniane stwarzają ciekawe możliwości zagospodarowania. Dotąd najczęściej były wykorzystywane pod uprawę, tworzenie kompleksów leśnych i zbiorników wodnych. Ale ostatnio pojawiły się nowe projekty, związane z OZE. Szlaki przetarła farma fotowoltaiczna w Brudzewie, wkrótce ma powstać jeszcze jedna w Przykonie – obie na obszarach po kopalni Adamów. Wiele wskazuje na to, że podobne instalacje słoneczne zostaną zbudowane również na terenach po kopalni Konin.

Jak poinformował Urząd Miejski w Koninie, rozważane są trzy lokalizacje. Pierwsza to tereny inwestycyjne w pobliżu ulicy Brunatnej, w miejscu, gdzie kiedyś działała odkrywka Gosławice. Istniejące tam firmy zadeklarowały chęć budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 0,5 – 1 MW. Na razie takie przedsięwzięcie uniemożliwiają obecne przepisy.

Drugi projekt dotyczy terenów po odkrywce Pątnów, na północ od skrzyżowania ulic Przemysłowej, Ślesińskiej i Kazimierskiej. Po zakończeniu działalności górniczej obszar ten poddany został rekultywacji rolnej i leśnej. Teraz znalazł się inwestor zainteresowany postawieniem tam instalacji słonecznych o powierzchni 150 ha.

Jeszcze ciekawej zapowiada się plan budowy farmy fotowoltaicznej na Jeziorze Gosławskim. Jeśli zamiar zostanie zrealizowany, będzie to pierwsza pływająca elektrownia słoneczna w regionie konińskim.

Projekty te pozytywnie zaopiniowała komisja Rady Miasta. Po uzyskaniu akceptacji wszystkich radnych, można będzie podjąć kolejne kroki, w tym zmianę miejscowych planów zagospodarowania, umożliwiające budowę instalacji fotowoltaicznych.

Fot. Piotr Ordan
1 – 2    Tereny inwestycyjne w pobliżu ulicy Brunatnej
3  –   Obszar po odkrywce Pątnów
4  –   Jezioro Gosławskie

 

Dodaj komentarz