GG 30 lat temu

Echa Barbórki
Tegoroczna akademia barbórkowa przejdzie z pewnością do historii. Po raz pierwszy zdarzyło się bowiem, że na jej przebiegu zaważył przypadek. W połowie uroczystości zabrakło prądu, zgasły światła i umilkły mikrofony. Scenariusz akademii musiał zostać nieco zmodyfikowany, ostatnia jej część przebiegała przy świetle lampy kamery wideo i oświetlenia awaryjnego, co stworzyło zupełnie niepowtarzalny nastrój. Obecna na sali „Oskardu” delegacja elektrowni zapewniała z humorem o swojej niewinności…

Barbórkowy tydzień wydarzeń artystycznych
Górniczy Dom Kultury „Oskard” sprawił nam miłą niespodziankę organizując bogaty w treści tydzień wydarzeń artystycznych. Trwał on w dniach od 12 do 17 grudnia. (…)

Tydzień zapoczątkował wernisaż prac malarskich grupy twórców Liceum Plastycznego z Koła. Wystawa stała się wspaniałą oprawą artystyczną uroczystości nadawania honorowych stopni górniczych. Należy tylko żałować, że prezentowane prace ograniczały się do jednego tematu i nie stanowiły przekroju wszystkich możliwości ich twórców.
W tym samym dniu miłośnicy muzyki rockowej słuchali, jak gra i śpiewa (i to głośno) młodzieżowy zespół z Konina noszący angielską nazwę The Flame.

Dzień później (13 grudnia) w godzinach wieczornych, przy pełnej sali występował Jacek Wójcicki w dwuosobowym towarzystwie muzycznym. Jeśli Wójcicki, to z krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Oklaski, oklaski i oklaski.
W ten sam dzień wielbiciele twórczości Krzysztofa Kieślowskiego przyszli na film „Podwójne życie Weroniki”.

Po niedawno zakończonym konkursie skrzypcowym im. Wieniawskiego zainteresowanie tym instrumentem nie słabnie. Pedagog Szkoły Muzycznej z Konina Jan Szkalski zaprezentował umiejętności dwojga swych uczniów: Marzeny Dopytalskiej i Janusza Wawrowskiego.

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste” to tytuł spektaklu teatralnego, jaki publiczność konińska mogła obejrzeć w wykonaniu studentów trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa. Występ cieszył się dużym powodzeniem.

Kolejna miła niespodzianka „Oskardu” to wieczór gitarowy, na którym grali Maciej Pietrzyk i Robert Horna, uczniowie Andrzeja Majewskiego ze Szkoły Muzycznej w Koninie.
Piętnastego grudnia w GDK królowała piosenka literacka w wykonaniu Sceny Prezentacji z Krotoszyna. Słuchaliśmy pięknej poezji Tuwima, Gałczyńskiego i Białoszewskiego.
„Zamień się w kolor” to impresje Anny Caban, młodej poetki z Lublina. Mogliśmy porównać pióra dawnych poetów z nowym stylem pisania poezji.

Jan Peszek, znany z ekranów telewizyjnych aktor Teatru Starego z Krakowa, zapoznał widzów ze „Scenariuszem dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Już sam aktor był reklamą doskonałego spektaklu. Na zakończenie tygodnia wydarzeń artystycznych teatr kaliski wystawił „Szewców” Witkacego przy komplecie widzów.
„Oskardowi” należy się uznanie za różnorodność imprez.

„Głos Górnika” nr 17, 18 grudnia 1991 r.

Na zdjęciu  Jan Peszek  w  spektaklu  „Scenariusz  dla  nieistniejącego  lecz  możliwego  aktora  instrumentalnego”   Bogusława  Schaeffera      fot. Instytut Teatralny

 

Dodaj komentarz