Rady nie tylko dla seniora

Urząd Ochrony Danych Osobowych przedstawia kilka porad, dzięki którym możemy uchronić się przed niepożądanym wykorzystaniem naszych danych. Głównym adresatem informacji są seniorzy, jednak te uniwersalne zasady powinien stosować każdy.

1.  Nie udostępniaj pochopnie swoich danych nieznanym osobom i podmiotom. Rozważnie dysponuj danymi, zwłaszcza w mediach społecznościowych.

2. Nie oddawaj w zastaw dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Nie zgadzaj się na kopiowanie dokumentu tożsamości – jest to dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach.

3.  Nie podawaj swoich danych przez telefon. Upewnij się komu i w jakim celu udostępniasz dane w czasie rozmowy telefonicznej.

4.  Zachowaj rozwagę przy wypełnianiu ankiet, formularzy czy umów. Zastanów się, czy faktycznie chcesz przekazać swoje personalia, adres czy datę urodzenia w zamian za rabaty lub promocje w sklepie.

5.  Nie podawaj danych pozwalających na pełną identyfikację. Jeśli musisz skorzystać z jakiejś usługi, podaj tylko te dane, które są niezbędne do jej wykonania.

6.  Uważnie wypełniaj formularze. Sprawdź, na co się zgadzasz, w jaki sposób i przez kogo wykorzystywane będą twoje dane w celach marketingowych.

7.  Zniszcz dokumenty, zanim wyrzucisz je do kosza. Dotyczy to także faktur, rachunków czy naklejek na opakowaniach dostarczonych towarów.

8.  Dokładnie czytaj otrzymywaną korespondencję. Przestępcy potrafią przygotować informacje do złudzenia przypominające te, które otrzymujemy z banków czy platform sprzedażowych.

9.  Nie odpowiadaj na maile nieznanych osób, zwłaszcza gdy nadawcy domagają się podania danych osobowych lub otwarcia załącznika.

10.  Zachowaj szczególną ostrożność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej i dokonywaniu zakupów przez internet.

11.  Weryfikuj sklepy, w których chcesz coś kupić. Sprawdź, jakie mają opinie i czy jest z nimi kontakt.

12.  Unikaj sprzedawców, którzy nie podają regulaminów i polityki prywatności oraz tych, których dokumenty są niejasne lub niepoprawnie sformułowane. Może to oznaczać, że są to podmioty niepodlegające polskiemu czy europejskiemu prawu.

13.  Używaj oprogramowania chroniącego komputer i urządzenia mobilne przed niepożądanymi działaniami z zewnątrz.

14.  Stosuj różne hasła do różnych systemów i nie udostępniaj ich innym osobom.

Utrata kontroli nad danymi osobowymi może narazić cię na niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości. Może to skutkować podszywaniem się pod ciebie i zaciąganiem zobowiązań w twoim imieniu.

IOD

 

Dodaj komentarz