Surowce nadal niezbędne
Czy transformacja energetyczna jest możliwa bez górnictwa? – zastanawia się prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, członek rzeczywisty PAN. Oto jego wnioski.
Neutralność klimatyczna to piękna idea, ale czy będzie mogła być w pełni osiągnięta? Problem tkwi w tym, że jej realizacja będzie wymagać ogromnych ilości nowych surowców mineralnych, niezbędnych w procesie produkcji urządzeń takich jak: turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, baterie magazynujące energię itp. Szczególnie poszukiwane są surowce określane mianem krytycznych, takie jak lit, kobalt, grafit, fosfor, mangan, pierwiastki ziem rzadkich oraz surowce podstawowe – miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynk i inne. Potwierdza to kluczową rolę górnictwa w transformacji energetycznej.
Globalnie skala transformacji energetycznej oznacza ogromny wzrost popytu na powyższe surowce mineralne, który w ciągu najbliższych dwóch lub trzech dziesięcioleci może wzrosnąć wielokrotnie. Wyzwanie to w odniesieniu do potencjału produkcyjnego górnictwa oraz bazy zasobowej kluczowych surowców mineralnych wydaje się być niezwykle trudne do zrealizowania. Z punktu widzenia dbałości o środowisko i racjonalnej gospodarki złożem mogą bowiem występować sytuacje kolizyjne, niezgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Węgiel Brunatny nr 117 (4/2021)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.