Smoki, skarby i egzotyczne wyprawy

Nie zabraknie atrakcji podczas Nocy Muzeów. To kulminacja i podsumowanie całorocznej pracy muzealników, do którego każda placówka przygotowuje się niezwykle starannie. Muzeum Okręgowe w Koninie od lat uczestniczy w tym wydarzeniu, także w tym roku zaplanowano różnorodne propozycje dla młodszych i starszych gości.

W skansenie etnograficznym tańce blisko ziemi zaprezentuje Kapela z Kociny, będą pokazy rzemieślników, kiermasz rękodzieła i warsztaty plastyczne z Teresą Brzoską, a także pyszności od Koła Gospodyń Wiejskich z Zarzewia.

Wojowie Grodu Tura i rekonstruktorzy wojny burskiej zaproszą do podróży w czasie, a detektoryści z Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno-Historycznego zaproponują poszukiwanie skarbów.

W spichlerzu będzie można obejrzeć atelier fotograficzne Macieja Sypniewskiego, a razem z Dagmarą Frydrychowicz zastanowić się, czy smoki mogły żyć na Ziemi. Olesia Diadeczko ujawni tajemnice pisania ikon, Olena Czernienko opowie o architekturze Czernihowa, a Franek Ziemniczak poprowadzi warsztaty origami.

Nie zabraknie spotkań muzycznych, w dworku wystąpi Staszek Koziarski, a w zamku Oksana Diadeczko. Będzie też można podziwiać romantyczne impresje Szantal Strzelińskiej i wziąć udział w muzealnej zgaduj–zgaduli na wystawie „Nie zawsze cenne, ale bardzo przydatne różne różności”.

Oczywiście można też odwiedzić wszystkie stałe i czasowe ekspozycje, na przykład odbyć „Podróż do Japonii. Cztery pory roku” czy wyprawę historyczną „Lampy PRL”.  Albo spotkać się z Gosławem – słoniem leśnym z odkrywki Jóźwin, obejrzeć mamuty i nosorożce – znaleziska z okolic Konina, przypomnieć sobie wystawę poświęconą wielkopolskiemu górnictwu lub podziwiać „Magię światła”.

Warto odwiedzić konińskie muzeum jeszcze z jednego powodu – podczas Nocy Muzeów będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, umożliwiającej górnikom węgla brunatnego i energetykom naszego zagłębia skorzystanie z emerytur pomostowych. Podpisy pod projektem tej ustawy będą zbierali przedstawiciele naszych spółek.

Zapraszamy zatem do muzeum w Gosławicach w najbliższą sobotę 14 maja, od godz. 17.00 do północy.  Szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej muzeum.  Wstęp wolny.    e

 

Dodaj komentarz