Kozarzewek po nowemu?

Kozarzewek – miejsce znane każdemu konińskiemu górnikowi. Teren po odkrywce Kazimierz Południe został starannie zrekultywowany – powstał zbiornik wodny, otoczony plażami i pasem zieleni. Budowa kompleksu rekreacyjnego wymagała sporo wysiłku, między innymi precyzyjnego zwałowania. Efekty tych starań były jednak doskonałe, toteż nad wodą szybko zjawili się plażowicze i amatorzy kąpieli. Niestety, po kilku latach władze gminy przestały dbać o Kozarzewek i ze smutkiem obserwowaliśmy degradację tego miejsca. Opuszczone i zaniedbane nie przysparzało splendoru ani gminie, ani kopalni.

Jednak niedawno coś zaczęło się zmieniać. Teren został uporządkowany, a teraz pojawiła się szansa na trwałą zmianę. Gmina Kazimierz Biskupi poinformowała o wynikach studenckiego konkursu urbanistycznego, jaki przeprowadziła wspólnie z Politechniką Poznańską. Jedna z dwóch kategorii dotyczyła zagospodarowania zbiornika w Kozarzewku.

W sumie na konkurs wpłynęło 60 prac. Wszystkie – jak podkreślił przewodniczący jury dr hab. inż. arch. Robert Ast z Wydziału Architektury PP – na wysokim poziomie. Prace studentów nie odbiegały od projektów profesjonalnych, wybór zatem był trudny.

Wśród projektów dotyczących Kozarzewka zwyciężyła praca Natalii Fedko i Antoniego Dyrdy. Trzeba przyznać, że autorzy wykazali się pomysłowością, ich wizja zbiornika zadziwia rozmachem. Przystań w kształcie okręgu i unowocześnione otoczenie akwenu prezentują się bardzo ciekawie. Po takiej modernizacji Kozarzewek ma szansę ponownie stać się miejscem wypoczynku, tym razem w niemal futurystycznej odsłonie. Czy te plany się spełnią? Trzymamy kciuki, aby tak się stało.   eg

Na zdjęciach prace konkursowe (1-3) i zwycięski projekt (4-5).   Fot. Kazimierz Biskupi

 

Dodaj komentarz