Taka niepozorna kolej przemysłowa…

Taka niepozorna kolej – w sumie bocznica kolejowa, jakich w Polsce wiele. No, może jedna z największych i specyficznych. W sumie około 90 km torów, 150 wagonów, 3 lokomotywy spalinowe i 19 elektrowozów, bardzo charakterystycznych, unikatowych w skali kraju (ostatnie miejsce eksploatacji po likwidacji kolei w PAK KWB Adamów). A jednak wzbudzająca ogromne zainteresowanie pasjonatów kolejnictwa i nie tylko. Bo co każe matce z dzieckiem – na oko 4-5 letnim – wyruszyć w podróż przez pół Polski by o 9.00 wsiąść do „jamnika” Solarisa na dworcu w Koninie, który zawiezie ją do Kazimierza Biurowca, by mogła uczestniczyć w imprezie organizowanej wspólnie przez Konińskich Miłośników Transportu Publicznego i Koleje Górnicze PAK Górnictwo Sp. z o.o. , przy życzliwym wsparciu PAK KWB Konin S.A.?

Ta impreza to Dzień Otwarty Warsztatów Kolei Górniczych, który 25 czerwca zgromadził ponad setkę uczestników z całego kraju w przekroju wiekowym od kilku lat do wieku dojrzałego. „Miłość do kolei było po prostu czuć” – jak napisał redaktor Bartosz Skonieczny z portalu LM (polecamy tę publikację). Są ludzie, którym „się chce”, ciekawi świata, zainteresowani techniką, a także historią, potrafiący docenić pracę innych ludzi. Świetna organizacja ze strony KMTP, a w szczególności kolegi Krzysztofa Lubińskiego, a także wkład pracy kierownictwa Kolei Górniczych w przygotowanie imprezy została nagrodzona gromkimi brawami na podsumowaniu.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli zobaczyć wystawę taboru kolejowego, wejść do hal napraw lokomotyw i wagonów – posłuchać opowieści ludzi na co dzień odpowiadających za naprawy, a także przejechać się „krokodylem”. Można było zobaczyć wystawę przygotowaną przez pana Mariusza Harmasza p.t. „110 lat Kolei Przemysłowych Na Ziemi Konińskiej”, która powstała z historycznych map udostępnionych przez PAK KWB Konin S.A.

To już druga impreza (na pewno nie ostatnia) organizowana wspólnie przez KMTP oraz PAK Górnictwo – Koleje Górnicze – po zorganizowanym w ubiegłym roku spektakularnym przejeździe szynobusem Kolei Wielkopolskich.

W tym miejscu szczególne podziękowania należą się uczestnikom, którzy zadziwiają swoją pasją oraz zarządom PAK KWB Konin S.A. oraz PAK Górnictwo Sp. z o.o., bez życzliwości których ta impreza by się nie odbyła. Panu Krzysztofowi Lubińskiemu oraz jego współpracownikom z KMTP dziękuję za wspaniałą współpracę. Kolegom Tomaszowi Staszakowi, Markowi Pilarczykowi, Mirosławowi Krzymińskiemu, Krzysztofowi Skowrońskiemu, Dariuszowi Knopowi, Maciejowi Kamińskiemu oraz Radosławowi Marciniakowi za poświęcony wolny czas oraz wspaniałą „gawędę kolejową”.

Relacje z imprezy można znaleźć na:
http://wielkopolska.tv/zwiedzali-warsztaty-kolei-gorniczych/
https://pl-pl.facebook.com/KMTPKonin/
https://www.lm.pl/aktualnosci/tu-bije-serce-gorniczych-kolei-na-co-dzien-widza-je-nieliczni

Andrzej Rudziński

Fot. Andrzej Rudziński (6 – 13),   KMTP  (1 – 5,  14 – 21)

 

Dodaj komentarz