Kadry Fórmanka

Ryszard Fórmanek przez 9 lat (od 1968 do 1977) był fotografem zakładowym kopalni Konin. W tym czasie dokumentował działalność przedsiębiorstwa i zachodzące w nim zmiany. Jednak jego zainteresowania były o wiele szersze – w artystyczny sposób utrwalał koniński region: to, co odchodziło w przeszłość i to, co powstawało. O ponadczasowych walorach tych zdjęć można się o tym przekonać odwiedzając  wystawę  „Fórmanek. Miasto i wieś na fotografiach Ryszarda Fórmanka”, organizowaną  przez Muzeum Okręgowe w Koninie.

Kuratorki ekspozycji, Monika Marciniak i Elżbieta Sztamblewska, tak piszą o twórczości artysty: Wiele mówi się już o słynnym „kadrze Fórmanka”; niezwykłym spojrzeniu na rzeczywistość, które było tak charakterystyczne dla jego ujęć. Pozwalało ono wydobyć ze zwykłego, szarego pejzażu otaczającej nas rzeczywistości, aspekt magiczny. Fotograf nadawał najzwyklejszym widokom szlachetny rys. Budynki na zdjęciach są bardziej monumentalne, błahe wydarzenia – ważniejsze, ludzie mijani na co dzień na ulicach – wyjątkowi. Efekt ten został osiągnięty bez użycia współczesnych programów komputerowych, w tym przypadku działa oko fotografa.

Na wernisaż wystawy muzeum zaprasza w sobotę 10 września. Ekspozycja zostanie otwarta w spichlerzu o godz. 18.00. Wstęp wolny.   e

Dodaj komentarz