Połączeni konińskim dziedzictwem

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza 18 września do Skansenu Etnograficznego na 30. jubileuszowe Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

Region koniński to nie tylko industrialny krajobraz odkrywek kopalni węgla brunatnego, ale również dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi i samego Konina. Do tych właśnie tradycji oraz więzi między nimi odwołuje się planowane wydarzenie. Organizatorzy spróbują poszukać odpowiedzi na pytanie, jak kopalnia stała się punktem węzłowym dla wielu osób oraz inwestycji, a industrializacja przyczyniła się do zaniku tradycji ludowych.

Częścią spotkania będą trzy wykłady popularnonaukowe dotyczące historii regionu konińskiego. Dagmara Frydrychowicz wygłosi prelekcję „Zaczęło się od Morzysławia. Historia odkrywek KWB „Konin” na terenie obecnego miasta Konin” (godz. 14.30). Elżbieta Sztamblewska omówi „Dziedzictwo kulturowe wsi regionu konińskiego” (godz. 16.00), a Mariusz Harmasz przedstawi projekt „#trzeciTOR – ochrona oraz promocja kultury postindustrialnej na terenie Wielkopolski Wschodniej” (godz.18.00).

Wykłady będą przeplatane występami zespołów ludowych: Kapeli z Wielunia i Kapeli Cedzidłów z Babiaka. Organizatorzy przygotowują także kiermasz rzemieślniczy, warsztaty oraz grę terenową. W ich imieniu zapraszamy na „Żywy skansen” w niedzielę 18 września od godz. 14.00 do 19.00.

Wstęp bezpłatny na wykłady i występy oraz wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe.

 

Dodaj komentarz