PGE Energia Odnawialna zamierza uruchomić na Pomorzu kolejne inwestycje z sektora energetyki odnawialnej. Obok dwóch farm wiatrowych Wojciechowo i Lotnisko, znajdujących się w gminie Wicko, w ciągu kilku lat mogą powstać instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.

Obecnie w gminie Wicko znajdują się dwie farmy wiatrowe PGE EO. Pierwszą z nich, składającą się z 14 turbin o mocy 2 MW każda uruchomiono w 2014 r. w Wojciechowie. Dwa lata później w pobliżu Kopaniewa, otwarto Farmę Wiatrową Lotnisko. Jest ona największą tego typu elektrownią należącą do spółki. Pracuje tam 30 turbin o mocy 3 MW każda.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, związanych z budową instalacji PV, gmina będzie musiała zmienić plany zagospodarowania przestrzennego terenów przeznaczonych pod potencjalne inwestycje. Następnie PGE Energia Odnawialna przeprowadzi postępowania środowiskowe, wystąpi o pozwolenia na budowę oraz wyłoni w drodze przetargu wykonawców instalacji.

Inwestycje słoneczne w gminie Wicko to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane przez PGE Energia Odnawialna we współpracy z samorządem. W zeszłym roku spółka nawiązała współpracę z gminą Kleszczów, której efektem będzie wspólna realizacja elektrowni PV o mocy 50 MW. Prace budowlane związane z tym projektem rozpoczną się w 2023 roku.

Źródło: pgeeo

 

Dodaj komentarz