Spotkanie z górnikiem

W grudniu, w okolicach barbórkowego święta, przedstawiciele górniczego zawodu zapraszani są do placówek edukacyjnych. Odwiedzają je pracownicy, emeryci, krwiodawcy, a także muzycy naszej orkiestry. Górnicy prezentują pogadanki na temat kopalni i jej historii, pracy na odkrywce, maszyn wykorzystywanych przy eksploatacji węgla, a także o bogatych branżowych tradycjach. Tradycyjnie częstują dzieci cukierkami.

W tym roku goście w górniczych mundurach odwiedzili 25 placówek edukacyjnych – szkół podstawowych i przedszkoli, nie tylko w samym Koninie, ale również w okolicznych miejscowościach.

W konińskim przedszkolu „Plastuś” zapraszanie górników ma długą tradycję. Nic dziwnego, bo przez wiele lat była to placówka dla dzieci pracowników kopalni. Dlatego co roku jeden z górników opowiada o pracy odkrywek. W ostatnich latach placówkę odwiedza Andrzej Kłonica.

Jak zwykle, przyjęto mnie bardzo ciepło. Dzieci są niezwykle wdzięcznym audytorium. Słuchają z przejęciem i zadają mnóstwo pytań, z ciekawością oglądały szpadę górniczą i elementy munduru. Zaprezentowały też specjalne przedstawienie z piosenkami i wierszami, na pewno włożyły mnóstwo pracy w przygotowanie tego występu.  Dzieci i panie wychowawczynie prosiły o przekazanie najserdeczniejszych życzeń barbórkowych dla wszystkich pracowników naszej kopalni – powiedział Andrzej Kłonica, który w podziękowaniu za spotkanie otrzymał dyplom przyjaciela dzieci.

Ze spotkań z górnikami zadowolone są także inne placówki. Ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Słupcy nadeszło podziękowanie dla prezesa kopalni za umożliwienie wizyty członków Orkiestry Dętej PAK KWB Konin. „Występ orkiestry i prelekcja kapelmistrza – pana Mirosława Pacześnego – wywarły na nas ogromne wrażenie i pozostaną w naszej pamięci na długi czas. Radosna zabawa przeplatana opowieściami o historii górniczego zawodu to idealne połączenie, które sprawiło, że całe spotkanie było niezwykle lekkie i pełne wiedzy, którą uczniowie chłonęli bez najmniejszego wysiłku. W imieniu dzieci dziękujemy również za słodkie upominki, które stały się dopełnieniem tego niezwykłego i pełnego emocji dnia. Choć to było pierwsze takie spotkanie – mamy nadzieję, że nie będzie ostatnie. Pozdrawiamy serdecznie życząc spokojnych, zdrowych i pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia dla Pana i wszystkich Pracowników Kopalni!” – czytamy w liście.  eg

Na zdjęciach Andrzej Kłonica w przedszkolu „Plastuś”

Dodaj komentarz