Piknik Hanami

To będzie kolejne spotkanie z japońską kulturą i tradycją podziwiania kwiatów. Sakura Hanami, czyli Święto Kwitnącej Wiśni, którego początki sięgają VII wieku, to dzisiaj jedna z najważniejszych i najoryginalniejszych japońskich tradycji. Jednoczy rodziny i grupy znajomych, wszyscy spędzają czas w plenerze w pobliżu kwitnących drzew, zachwycając się pięknem kwiatów, kontemplując ulotność chwili i delektując się specjalnie przygotowanymi smakołykami.

Aby świętować Hanami, nie musimy jechać aż na Daleki Wschód. W ogrodzie Muzeum Okręgowego w Koninie rosną piłkowane wiśnie japońskie, które na przełomie kwietnia i maja oszałamiają pięknem obfitych pąków kwiatowych. Jest to zatem znakomite miejsce na zorganizowanie obchodów japońskiego święta.

W tym roku Piknik Hanami zaplanowano na sobotę 6 maja od godz. 13.00 do 19.00. Będzie szereg atrakcji. Zostanie otwarta wystawa „Lądowanie na Marsie, czyli nasz człowiek w Japonii” ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, prezentująca fotografie Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku.

Zostaną wygłoszone wykłady na temat japońskiej kultury i filozofii zdrowia. Na pokaz tradycyjnych sztuk walki japońskim mieczem zaproszą instruktorzy Klubu Dalekowschodnich Sztuk Walki „Chi-Mei”. Przygotowano również zajęcia praktyczne: warsztaty zdrowotnej formy psychoruchowej taikyokuken, origami, rysunku twarzy i sylwetki w stylu realizmu magicznego inspirowanego komiksem japońskim, tworzenia laleczek teru-teru-bōzu,  zdobienia wachlarzy uchiwa oraz barwienia tkanin. Miłośnicy japońskiej literatury mogą wziąć udział w konkursie poezji haiku.

A poza tym będzie mobilna kuchnia Yaki Kingu, Muzeum Opowiadania Bajek – japońskie opowieści, teatrzyk kamishibai, bajkostwory i animacje dla dzieci oraz, dla wszystkich, strefa piknikowa.

Wstęp bezpłatny. W ramach wydarzenia można będzie także bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe i czasowe w spichlerzu. Na wystawy w dworku i zamku obowiązują bilety według cennika muzeum.  Zapraszamy!

Dodaj komentarz