Portugalski inwestor  EDP Renewables  uruchomił  w Polsce  jedną  z największych  farm fotowoltaicznych. Inwestycja  zlokalizowana  w Przykonie  ma zainstalowaną moc  sięgającą  200 MW.  Instalacja powstała  na terenie dawnej  kopalni odkrywkowej.

Farma fotowoltaiczna  Przykona będzie  generować rocznie  blisko 220 GWh  bezemisyjnej energii,  zapobiegając  emisji ponad  208 000 ton CO2.  Przykona stanowi  drugą co do wielkości  instalację tego typu  w Polsce,  ustępując tylko elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu  o mocy  204 MW.

PV Przykona  składa się  z prawie  308 000  dwustronnych modułów  zdolnych  do pozyskiwania  energii słonecznej  z obu stron,  co umożliwia  maksymalne wykorzystanie  instalacji.

Elektrownia  powstała  na terenie  zrekultywowanej  kopalni węgla brunatnego.  Zajmuje  obszar  o powierzchni  270 hektarów,  co odpowiada  375 boiskom  do piłki nożnej.

Firma EDPR  angażuje się  w dywersyfikację  swoich technologii.  Energia słoneczna  stanowi już  ponad 13%  globalnego portfolio  firmy.  Wielkoskalowa  fotowoltaika  ma stanowić  30%  mocy  zainstalowanej przez firmę.

Inwestycja  w Przykonie  jest istotnym  krokiem w kierunku  zrównoważonej  i ekologicznej  produkcji energii  w Polsce,  która staje się  coraz bardziej  priorytetowa  w obliczu  globalnych wyzwań  związanych z klimatem.  Wdrażanie  takich projektów  umożliwia ograniczenie  emisji CO2  oraz wspiera  postępującą transformację energetyczną  w kraju i na świecie.

Źródło: TERAZ-SRODOWISKO.pl

Dodaj komentarz