Barbórkowy bis

Koncert Barbórkowy w wykonaniu Orkiestry Dętej Kopalni Konin zamyka obchody Dnia  Górnika w naszym zagłębiu. W tym roku, 19 grudnia, odbył się nie jeden, a dwa występy. Było  to ogromne wyzwanie, nie tylko artystyczne, ale i fizyczne. Tym większe brawa dla  muzyków!

Tradycją górniczych koncertów jest udział wykonawców spoza zespołu. Tym razem kapelmistrz i dyrektor artystyczny Mirosław Pacześny jako gości zaprosił Polish Violin Duo, który tworzą znakomici skrzypkowie młodego pokolenia Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak.

Wspólnie muzycy zagrali przeboje filmowe i popularne utwory koncertowe, jak „Taniec węgierski” Brahmsa, „Medytacja” Masseneta czy „Zima” Vivaldiego.

Wydawałoby się, że połączenie skrzypiec i orkiestry dętej to ryzykowny eksperyment, ale okazało się, że można. Muzyka zabrzmiała doskonale, wykonanie momentami było wręcz  brawurowe. Tak też uznała publiczność, nagradzając artystów gromkimi brawami.

Świetnie zaprezentowali się także soliści orkiestry, doskonale znani konińskim słuchaczom trębacze: Kacper Grzybowski, Szymon Gwóźdź, Piotr Żurek i Mateusz Radke. Nie na próżno znawcy twierdzą, że górnicza orkiestra trąbkami stoi.

Barbórkowy charakter występu podkreślił nie tylko hymn górniczy, który tradycyjnie otwiera koncert.  Z gratulacjami do muzyków w czerwonych pióropuszach zwrócił się wiceprezydent Konina Witold Nowak. Nawiązaniem do branżowej  tradycji  było także wręczenie prezesowi ZE PAK i PAK KWB Konin Piotrowi Woźnemu honorowego kordzika górniczego. Z inicjatywą takiego wyróżnienia wystąpiła sama orkiestra w podziękowaniu za opiekę i wszechstronną pomoc ze strony prezesa Woźnego.

Pierwszy występ muzycy zadedykowali pracownikom kopalni Konin i spółek GK ZE PAK oraz seniorom górnictwa. Na drugi, Galowy Koncert Barbórkowy Bis, przybyła publiczność z Konina i regionu. Dochód z tego koncertu zasilił konto Fundacji Konińskiej Orkiestry Koncertowej. Fundacja powstała w celu wspierania działalności zespołu i zbierania funduszy na jego działalność. Wszyscy, którzy kupili bilety – zarówno indywidualni słuchacze, jaki włodarze gmin naszego regionu – pomogli w ten sposób górniczej orkiestrze. W imieniu muzyków serdecznie dziękujemy!   eg

Fot. Mirosław Jurgielewicz

Dodaj komentarz