Historia żeglarstwa konińskiego (5)

Część piąta
Komandor klubu Stanisław Babiarz sprowadził do kopalni dwie szalupy ratunkowe, z których jedna została przekazana do naszego klubu, a drugą odkupiła Huta Aluminium „Konin”. W tym czasie bosmanem klubu był Włodzimierz Bozacki, który zaprojektował przebudowę szalupy i dzięki niemu powstał piękny klubowy jacht flagowy, dwumasztowy kecz – został nazwany „Duma Bosmana”.
Włodek Bozacki, będąc jednocześnie etatowym pracownikiem na terenie przystani, osobiście nadzorował wszelkie prace, a wiele robót wykonał wspólnie z takimi żeglarzami, jak Maciek Bozacki, Marian Wojciechowski, Darek Kaczmarek, Jacek Kurzawa i Jerzy Gajewski.

„Duma Bosmana” to jacht kabinowy z forpikiem, mesą i achterpikiem, gdzie spokojnie nocować mogło od 6 do 8 osób. Bukszpryt wraz z kabiną rufową nadawały jachtowi wysmukłą sylwetkę. Duży wygodny kokpit, koło sterowe, silnik stacjonarny, mesa pozwalająca na swobodne poruszanie się, kambuz, kingston i wygodne koje, to wszystko sprawiało, że był to jacht naprawdę komfortowy. Pięknie prezentował się pod wszystkimi żaglami, a pływając na Mazurach w latach 1998 – 1999 wzbudzał niebywałą sensację. Przez 14 dni doświadczałem tego osobiście, wpływając do takich portów, jak Mikołajki, Pisz, Giżycko, Sztynort czy Węgorzewo.
Druga szalupa została przebudowana przez Klub Żeglarski Huty Aluminium „Konin”. Jest to otwarto-pokładowy jacht typu kecz nazwany „Bryza”.

W 1978 roku nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 11 w Cukrowni Gosławice i zaczęliśmy szkolić młodzież w ramach Młodzieżowej Szkółki Żeglarskiej. Ja, Włodzimierz Bozacki i Andrzej Mrówczyński prowadziliśmy zajęcia teoretyczne i praktyczne, a szkolenie bardziej polegało na zapoznaniu dzieci z żeglarstwem, niż zdobyciem stopni żeglarskich. W ciągu dwóch lat udział w zajęciach wzięło około 40 dzieciaków.

Tomasz Piasecki

Na zdjęciach
1 – Włodzimierz Bozacki na „Dumie Bosmana” przy komorze silnika
2,  3, 4  – „Duma Bosmana” w pełnej krasie
5 – 10   –  Młodzi adepci żeglarstwa
Fot. archiwum

Dodaj komentarz