Urodziny orkiestry, czyli siedemdziesięciolatka na fleku

To była gala nad galami.  Orkiestra Dęta PAK KWB Konin hucznie świętowała  siedemdziesięciolecie. 

Górnicza orkiestra powstała 1 kwietnia 1954 roku, działa zatem już od siedmiu dekad. Zapisała piękną muzyczną historię w dziejach kopalni i regionu, który reprezentowała  podczas niezliczonych wydarzeń nie tylko kulturalnych. Od 2014 roku orkiestrą kieruje Mirosław Pacześny, w tym roku przypada zatem podwójny jubileusz – zespołu i jego kapelmistrza. Było więc co świętować.

Na galowy koncert jubileuszowy orkiestra zaprosiła swoich słuchaczy 12 kwietnia do CKiS Oskard. Wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych Konina i regionu oraz firm wspierających orkiestrę, a także poprzedni kapelmistrz Wojciech Jankowski, który prowadził zespół przez ponad 20 lat. Sala przywitała go gorącymi brawami.

Siedemdziesiąt lat to dużo, ale to wcale nie przeszkadza, by orkiestra była, biorąc pod uwagę, że to rodzaj żeński, kobietą na fleku. I za chwileczkę to usłyszymy, bo w uszy nasze wlecą cudowne dźwięki. Jesteście naszą chlubą, na miarę Konina, kraju i Europy – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Kopalni niedługo nie będzie, ale chodzi o to, żeby ocalić jak najwięcej pamięci zbiorowej – podkreślił prezes ZE PAK Piotr Woźny i dodał: Orkiestra górnicza to dobro kulturowe tego regionu. Dziękuję samorządowcom, że pomagają dbać o przejęcie tego dobra z rąk kopalni w ręce wspólnoty regionu.

Alicja Messerszmidt, przewodnicząca MZZ PIT „Kadra” podziękowała orkiestrze w imieniu górników: Jest w orkiestrach dętych jakaś siła… Dziękujemy za zaangażowanie i stałą obecność w życiu kulturalnym braci górniczej. Życzymy wielu dalszych sukcesów artystycznych.   

Jubileuszowe spotkanie poprowadziła Kamila Pacześna, która nawiązała do historii i osiągnięć zespołu. Przypomniała wszystkich poprzednich kapelmistrzów, na ekranie pokazano archiwalne zdjęcia. Opowieści te okraszono starannie dobraną muzyką. Jeden z utworów, „Amazing Grace”, muzycy zadedykowali kolegom, którzy odeszli na wieczną szychtę. Uhonorowano także członka zespołu z najdłuższym stażem – jest nim Zdzisław Kruszyński, związany z orkiestrą od 47 lat. Wspomniano również o tych kolegach, którzy grają dziś w słynnych zespołach lub współpracują ze znanymi artystami.

W drugiej części koncertu muzycy wystąpili z gościem specjalnym – Andrzejem Piasecznym, którzy zaśpiewał swoje przeboje oraz piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego i Krzysztofa Krawczyka. W radosnej atmosferze publiczność bawiła się świetnie.

Na zakończenie koncertu kapelmistrz zaprosił wszystkich słuchaczy na urodzinowy tort i lampkę szampana. Była to okazja, by przekazać muzykom życzenia i gratulacje – odebrali ich mnóstwo.

To był wzruszający jubileusz z piękną oprawą i doskonałą muzyką. Orkiestrze życzymy stu lat!  eg

Fot. Mirosław Jurgielewicz i Adam Jaroński

Dodaj komentarz