Dla fanów prehistorii

Zabawa i nauka czy też nauka przez zabawę czekała na uczestników Pikniku Paleontologicznego „Nie tylko dinozaury”, na który w sobotę 8 czerwca zaprosiło Muzeum Okręgowe w Koninie.

Tegoroczna edycja pikniku  – z racji trwającego Roku Słonia – odbyła się pod hasłem „Słoń leśny i zwierzęta plejstocenu”. To właśnie Gosław stał się głównym bohaterem spotkania młodych paleontologów. Mogli oni wysłuchać wykładów poprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr hab. Dariusz Nowakowski w dowcipny i przystępny sposób rozważał temat „Słoń a sprawa Polski”. Z prelekcji wynikało, że ta zależność liczy sobie 60 milionów lat! Z kolei prof. Krzysztof Stefaniak przekazał słuchaczom ciekawostki z życia kopalnych nosorożców.

Były też zajęcia praktyczne, z których można się było dowiedzieć, jak powstają skamieniałości, jakie tajemnice skrywały amonity, belemnity i trylobity, poznać drobne ssaki plejstoceńskie, złożyć kopalnego zwierzaka metodą origami, a w specjalnie przygotowanym wykopie znaleźć skamieniałości sprzed milionów lat. Najmłodsi z przejęciem witali się z hasającym po terenie muzeum dinozaurem.

Goście pikniku mogli oczywiście zwiedzać wszystkie wystawy prezentowane w spichlerzu. Ekspozycję górniczą objaśniali pracownicy kopalni w mundurach galowych: Grzegorz Przebieracz, Tomasz Lewandowski, Grzegorz Witkowski i Daniel Szkudlarek. Wszyscy mają ogromne doświadczenie, ponieważ są przewodnikami po wystawie także podczas innych wydarzeń, na przykład Nocy Muzeów. Dziękujemy kolegom za propagowanie tradycji górniczych i wiedzy o naszej kopalni.

Dla tych, którzy jeszcze nie mają dosyć słonia, muzeum ma nowe propozycje – zaprasza na rajd rowerowy „Śladami słonia leśnego” oraz warsztaty tworzenia maskotek „Milusiński Gosław”. Obie imprezy odbędą się 23 czerwca. Więcej na ten temat w zakładce „Sport i rekreacja”.

Fot. Muzeum Okręgowe w Koninie

Dodaj komentarz