Rejs ku słońcu

Od pół wieku załoga kopalni Konin wypoczywa w Kołobrzegu. Ośrodek wczasowo-kolonijny „Węgiel Brunatny” został przejęty przez administrację kopalni 27 czerwca 1966 roku od Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego, współinwestora projektu. W tym samym roku do ośrodka przyjechali pierwsi wczasowicze, którzy zamieszkali w pawilonie „Barbara”, rok wcześniej ukończono budowę pawilonów kolonijnych nazwanych później „Jacek” i „Agatka”. Drugi budynek wczasowy „Hanka” działa od 1969 roku.
Początkowo goście przyjeżdżali tylko w sezonie letnim, ale kiedy w 1970 roku przystosowano ośrodek do działalności całorocznej, zaczął funkcjonować również jako sanatorium.
Z czasem Ośrodek Wczasowo-Leczniczy „Węgiel Brunatny” przekształcił się w „Verano”. Nowa nazwa, bardzo udana, szybko przyjęła się wśród mieszkańców Kołobrzegu i wczasowiczów, choć w samej kopalni początkowo nie wzbudzała entuzjazmu. Stopniowo obiekt został unowocześniony i rozbudowany, oferując swoim gościom coraz więcej atrakcji.
Dzisiaj Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano”, jako ośrodek sanatoryjny i wypoczynkowy, świetnie położony w centrum uzdrowiskowej części miasta, ma swoją markę i wielu odwiedzających przez cały rok.
Kilka lat temu zmieniła się też kołobrzeska plaża – kiedyś ciasna i niemożliwie zatłoczona, dziś pięknie zrewitalizowana. Ale zachody słońca są takie same…             e

Fot. archiwum, Piotr Ordan

Dodaj komentarz