Na nowy rok

Jak mówią historyczne źródła, pierwsze pokazy sztucznych ogni przeprowadzili Chińczycy, na cesarskim dworze w XII wieku. Wkrótce za ich przykładem poszła Europa.

Do Polski tradycja hucznego obchodzenia sylwestra przywędrowała dość późno, dopiero w połowie XIX wieku, ale pokazy fajerwerków były organizowane już w XVI wieku – pisał o tym Łukasz Górnicki. Sztuczne ognie były bardzo popularne i często okraszały publiczne zabawy i święta państwowe, a także rocznice ważnych wydarzeń. Wspaniały pokaz odbył się w 1683 roku na cześć Jana III Sobieskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. „Ognistą iluminacją z odmieniającymi się zawsze ogniami” uświetniono także elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1781 roku.

W Koninie już od lat nowy rok witany jest fajerwerkami – oficjalnie przez władze miasta i spontanicznie przez mieszkańców. Trzeba przyznać, że pokazy są coraz bardziej efektowne, urozmaicone pod względem kolorów i kształtów.
Noworoczne niebo nad miastem, rozbłyskujące wielobarwnymi kulami, sfotografował kolega Piotr Ordan z myślą o naszych Czytelnikach – niech nowy rok będzie dla Was pomyślny.

Redakcja

Dodaj komentarz