Na zaśnieżonej Czernej Horze

Jańskie Łaźnie, niewielka miejscowość w Czechach, była celem drugiego w tym sezonie wyjazdu narciarskiego Towarzystwa Turystycznego „Gwarek”. Kilka osób było tam wcześniej i zareklamowało kolegom tę część wschodnich Karkonoszy.

Jańskie Łaźnie to bardzo przyjemna miejscowość uzdrowiskowa z kilkoma sanatoriami i malowniczymi secesyjnymi budynkami. Przyjeżdżają tam nie tylko narciarze, ale także kuracjusze, którzy leczą choroby narządu ruchu, odwiedzają trasy spacerowe, a latem również rowerowe. Ludzi było sporo, śniegu też, można było do woli korzystać z tras narciarskich i toru saneczkowego, zwłaszcza że pogoda nam sprzyjała – opowiada uczestnik wyjazdu Przemysław Jasiecki.
Spora, 56-osobowa grupa pracowników i emerytów kopalni spędziła w Jańskich Łaźniach tydzień na przełomie stycznia i lutego. Ponieważ trwały wtedy ferie szkolne, w grupie znalazło się 10 dzieci w wieku 6-15 lat. Część z nich miała już pewne doświadczenia, część dopiero się uczyła. Na polanie na szczycie pobliskiej Czernej Hory działały dwa małe wyciągi dla dzieci, a trasy dostosowano do początkujących. Po takim treningu pod koniec turnusu wszystkie dzieci już jeździły.
Na dorosłych czekały trasy w większości czerwone, czyli wymagające dobrych umiejętności narciarskich. Jeździliśmy na wysokości 1260 m n.p.m. Atrakcją tego regionu jest przejazd ciągnikiem na gąsienicach, takim śnieżnym tramwajem, ze szczytu Czernej Hory do Pecu pod Śnieżką, skąd podziwiać można widoki Karkonoszy i wjechać wyciągiem gondolowym na Śnieżkę. Niestety, nie mieliśmy szczęścia, bo akurat było mglisto – mówi Tomasz Piasecki, główny organizator wyjazdu. Szczęście dopisało natomiast pod względem bezpieczeństwa, nikt nie odniósł kontuzji.

Na zdjęciach Jańskie Łaźnie i grupa naszych narciarzy w obiektywie Przemysława Jasieckiego. Na dwóch ostatnich fotografiach Śnieżka i panorama Karkonoszy od południowej strony.    e

***
Narciarze uznali, że szkoda nie wykorzystać do końca takiej pięknej zimy. Powstał pomysł zorganizowania jeszcze jednego wyjazdu, po Włoszech i Czechach wybrano polską Kotlinę Kłodzką. Wyjazd do Czarnej Góry rozpocznie się prawdopodobnie 5 marca. Wszyscy zainteresowani wypadem narciarskim mogą zgłaszać się do Tomasza Piaseckiego, tel. 508 285 755.

Dodaj komentarz