Krwiodawcy na pierwszej akcji

Ponad 70 osób wzięło udział w pierwszej w tym roku akcji krwiodawstwa, zorganizowanej przez Międzyzakładowy Górniczy Klub HDK PCK im. św. Barbary działający przy kopalni Konin.

Akcja odbyła się w piątek 17 lutego w, jak mówią krwiodawcy, gościnnych progach Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych. Ta placówka od lat współpracuje z klubem, udostępniając mu salę. – Dyrektor szkoły nas przygarnął i bardzo nam pomaga, co ogromnie cenimy. Dzięki temu mamy pomieszczenie na zorganizowanie akcji i możemy promować krwiodawstwo wśród młodzieży – powiedział Andrzej Kłonica, pełniący obowiązki prezesa klubu.
Uczniowie szkoły uczestniczyli także w ostatniej akcji. W sumie wzięło w niej udział 76 osób, 58 spośród nich oddało krew – łącznie 25 692 ml krwi pełnej. Najcenniejszy lek trafił do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania.

Do kopalnianego klubu należy 175 członków. – Działamy po to, żeby ktoś nie musiał czekać na krew w razie wypadku czy operacji. W nagłej potrzebie, w sytuacji awaryjnej na szukanie dawcy jest już za późno – mówi Andrzej Kłonica. Honorowe krwiodawstwo polega na bezinteresownej pomocy, a nie jest to idea popularna w coraz bardziej konsumpcyjnym społeczeństwie. Jednak klub stara się pozyskać nowych członków, organizując – w miarę możliwości – rajdy, wycieczki i zawody sportowe.

W ostatnim czasie nastąpiło przetasowanie w zarządzie klubu, z funkcji prezesa zrezygnował Grzegorz Jurczak, który został członkiem zarządu. Funkcję prezesa objął dotychczasowy wiceprezes Andrzej Kłonica. Przypomnijmy, że wiceprezesem ds. organizacyjnych jest Zbigniew Kluska, sekretarzem Andrzej Juśkiewicz, a skarbnikiem Anna Romecka.
Klub organizuje co roku cztery akcje zbiorowego oddawania krwi. W tym roku odbędą się one jeszcze 21 kwietnia, 8 września i 24 listopada.     e

Fot. 5 – Andrzej Kłonica
Fot. 6 – Anna Romecka

Dodaj komentarz