Na zapleczu odkrywki Władysławów

Obiekty zaplecza nieczynnej już odkrywki Władysławów zostały sprzedane prywatnemu nabywcy.

Władysławów, jedna z czterech odkrywek działających w kopalni Adamów, zakończyła eksploatację prawie pięć lat temu. Pozostały po niej budynki zaplecza warsztatowo-magazynowego położone w miejscowości Kamionka w gminie Władysławów. Wśród tych obiektów jest hala warsztatowa, budynek stacji wodociągowej, kotłownia, magazyny, szatnia, wartownia oraz suwnica pomostowa. Działka, na której się znajdują, ma powierzchnię 5,3 ha.
Cały kompleks został sprzedany 17 lutego br. Nabywcą jest lokalny przedsiębiorca, który ma pomysł na wykorzystanie tych obiektów. Na razie nie zdradził szczegółów, ale rozpoczął już adaptowanie budynków do swoich planów.
Pracownicy kopalni cieszą się, że teren zaplecza odkrywki zostanie wykorzystany.

Odkrywka Władysławów powstała w latach 1970. Pierwszy nadkład zdjęto w 1976, a wydobycie węgla rozpoczęto w 1977 roku. Wkop udostępniający znajdował się w zachodniej części złoża, eksploatacja postępowała w kierunku wschodnim.
W pierwszym okresie nadkład urabiały koparki DS 1120 i KW 1450, obie maszyny jako bardzo energochłonne zostały zlikwidowane na początku lat 1990. Ich miejsce zajęły dwie koparki SchRs 800, które przeszły z odkrywki Bogdałów. Na węglu przez cały czas pracował SchRs 315. Zwałowanie początkowo odbywało się przy pomocy urządzenia typu BRS, od lutego 1993 roku zadanie to przejęła zwałowarka A2RsB 5000, która przyjechała z odkrywki Adamów.
Odkrywka  Władysławów   wydobywała  średnio  około 1  mln  Mg   węgla.   Rekordową   ilość   surowca  2 mln 087 tys. Mg wydobyto w 1995 roku. Jakość węgla nie była najlepsza, za to pokład miał sporą miąższość i zalegał bardzo płytko, wskaźnik N:W wynosił zaledwie 2,4 : 1.
Eksploatacja została zakończona w 2012 roku, ostatni pociąg z władysławowskim węglem odjechał do elektrowni 2 kwietnia. W sumie przez 36 lat z odkrywki wydobyto ponad 37 mln Mg surowca.
Koparki nadkładowe i zwałowarka latem 2012 roku przejechały na odkrywkę Adamów, tam zostały wyremontowane i utworzyły drugi front zbierania nadkładu. Na odkrywce Władysławów pozostała koparka SchRs 315, która formowała skarpę zbiornika zaplanowanego w wyrobisku końcowym. W styczniu 2013 roku ta maszyna również przejechała na odkrywkę Adamów.
Zbiornik wodny Władysławów będzie miał powierzchnię 70 ha, trwa jego napełnianie.    eg

Fot. archiwum, Józef Cajdler

Na zdjęciach:
1  –   Montaż koparki DS 1120 (1976)
3  –  Brygada budowniczych odkrywki
4  –  Plac montażowy z dźwigiem typu UNICOP na podwoziu gąsienicowym
5  –  Początki odwodnienia i pierwsze przenośniki
6  –  Stacja transformatorowa w Piorunowie
7  –  Stacja napędowa
8  –  Uruchomienie odkrywki Władysławów, rok 1977. Dyrektor kopalni Adamów Marian Hotewicz składa meldunek o gotowości odkrywki do rozpoczęcia eksploatacji
9  –  Stoją od lewej: sekretarz kopalnianej POP, obok dyrektor Hotewicz, pierwszy z prawej Stanisław Kowalczyk
10  –  Odkrywka w roku 2003
11  –  Koparka nadkładowa SchRs 800 (rok 2003)
12 i 13  –  Formowanie zbiornika Władysławów koparkami SchRs 315 oraz ESz (rok 2012)
14  –  Zaplecze przeznaczone na sprzedaż: hala warsztatowa, za nią szatnia-łaźnia
15  –  Magazyn i kotłownia
16  –  Warsztaty, szatnia i budynek wartowni

Dodaj komentarz