Lekcja historii na „koźlaku”

Towarzystwo Turystyczne „Gwarek” zaprasza na pierwszy w tym sezonie rajd rowerowy. Zgodnie z tradycją odbędzie się on w pierwszą sobotę maja, czyli szóstego. Będzie to rajd w krainę historii do skansenu w Biczu.

To nowy obiekt, który zostanie otwarty w przeddzień wycieczki, 5 maja. Skansen proponuje żywą lekcję historii – podróż w czasie i posmakowanie życia na polskiej wsi, poznanie obrzędowości, tradycyjnego rzemiosła i przedmiotów codziennego użytku sprzed lat.
W parku etnograficznym zgromadzono ponad 10 tysięcy eksponatów, są wśród nich 200-letnie wiatraki „koźlaki”, domek winiarski, drewniane chałupy pokryte strzechą i jedyny w Polsce torfowy dom ze ścianami zbudowanymi z trawy. W skansenie można zobaczyć także pierwszy powojenny ciągnik, konne wozy strażackie, a nawet armatę wiwatową.

Organizatorzy wycieczki planują dojechać do Bicza przez Stare Miasto, Krągolę i Lisiec Wielki. Powrót przewidziano przez Ostatki, Żdżary, Janowice i Żychlin. Cała trasa ma długość 35 km. Start o godzinie 11.00 na ul. Kleczewskiej obok restauracji Lucano (dawny Młynek), meta w Koninie na Placu Wolności.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Prowiant trzeba przygotować we własnym zakresie, ale w skansenie jest restauracja z przystępnymi cenami, więc nikt nie będzie głodny ani spragniony.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którzy zdążą przygotować rower do sezonu i marzą o tym, by wskoczyć na dwa kółka i wyruszyć na wycieczkę.

po

Dodaj komentarz