Co widać ze Złotkowskiego Wzgórza

Nazwy Wzgórze Złotkowskie nie ma (jeszcze) na żadnej mapie. Ale ponieważ jest to wzniesienie powstałe w drodze zwałowania nadkładu na terenie pogórniczym i nieco przypomina Wzgórze Kleczewskie, redakcja GG postanowiła zaproponować taką właśnie nazwę.

Wzniesienie znajduje się na rekultywowanym obszarze odkrywki Jóźwin IIB w Złotkowie. Powstaje tam teren rekreacyjny o powierzchni około 21 ha. Proces rekultywacji jeszcze trwa, w tym roku ma zostać zakończony.
Głównym elementem tego obszaru jest pagórek, usypany na życzenie gminy. Wierzchowina i jedna ze skarp obsadzone zostały drzewami parkowo-leśnymi, a pozostałe skarpy obsiane lucerną. Wzgórze jest urozmaiceniem dość monotonnego krajobrazu, a podczas śnieżnej zimy zamienia się w stok saneczkowy przyciągający miejscowe dzieciaki.

Wzniesienie jest także doskonałym punktem widokowym, świetnie widać z niego panoramę okolicy. Od strony zachodniej wzrok przyciąga niewielkie oczko wodne, które również jest elementem terenu przeznaczonego do celów rekreacyjnych. Teren wokół tego akwenu jest w pełni zrekultywowany.

Na co dzień Wzgórze Złotkowskie służy pracownikom Działu Ochrony Środowiska jako punkt obserwacyjny terenu po rekultywacji technicznej. Ze szczytu dobrze widać, gdzie grunt osiada, w których miejscach po zimie tworzą się zastoiska i gdzie należy kopać rowy, żeby przejąć zalegającą w nich wodę.    eg

Fot. Piotr Ordan
1 – 3   Wzgórze Złotkowskie, rok 2017
4 – Oczko wodne od strony zachodniej
5 – 7  Panorama okolicy widoczna ze szczytu wzgórza
8 – Na pierwszym planie obszar już zrekultywowany, w głębi jeszcze poddawany rekultywacji technicznej
9 – Rok 2008, wzdłuż linii zabudowań wkrótce powstanie Wzgórze Złotkowskie
10 – 13  Jóźwińska zwałowarka A2RsB 8800 kształtuje przyszłe wzgórze

Dodaj komentarz