Przed wędkarskim sezonem

Plany na nadchodzący sezon omówili wędkarze z koła PZW nr 2 przy kopalni Konin, podczas zebrania sprawozdawczego.
Zaczęli jednak od podsumowania ubiegłego roku; 45-osobowe audytorium pozytywnie oceniło działalność zarządu koła. – Kalendarz imprez został zrealizowany, a założenia wynikające z poprzedniego zebrania wypełnione. Jedyna niezamknięta sprawa to brak możliwości korzystania przez naszych wędkarzy ze zbiornika wstępnego schładzania elektrowni Konin w Gosławicach. To bardzo atrakcyjny akwen, ponieważ ma podgrzewaną wodę i można w nim wędkować przez cały rok. Chcielibyśmy, żeby nasi wędkarze mogli w nim łowić, byłoby to pożądane zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wody nizinne są ścięte lodem – mówi prezes koła Piotr Szkołut.
W kole istnieje sekcja karpiowa, która organizuje zawody o zasięgu ogólnopolskim. Szkoda tylko, że w tym roku, ze względu na niesprzyjającą pogodę, nie udało się przeprowadzić zawodów podlodowych.
Działa także straż rybacka, efekty jej pracy są coraz bardziej widoczne. Zarząd koła cieszy fakt, że do straży przystępują młodzi koledzy, co świadczy o tym, że coraz bardziej angażują się w ochronę wód. Opłaty na wody nizinne, czyli tzw. PZW, a także wody Państwowego Gospodarstwa Rybackiego, pozostały na poziomie roku ubiegłego.
Jak co roku Okręg Koniński PZW dokonał zarybień w obu zbiornikach pozostających pod opieką koła kopalnianego. W październiku na zbiorniku w Marantowie okręg przeprowadził odłów kontrolny, który pokazał, że w wodzie żyją liczne duże ryby, zwłaszcza drapieżniki, jak okonie czy szczupaki. Podobne kontrole pozwalają stwierdzić, jaki jest rybostan, czy zostaje zachowana jego równowaga, co z kolei umożliwia właściwe zarybianie. Woda w zbiorniku Czarna Woda stopniowo przybiera, tworzą się naturalne tarliska, wędkarze mają nadzieję, że – jeśli nie przeszkodzą kłusownicy – to ryba się tam utrzyma.
Koło kopalniane współpracuje z osiedlowym kołem wędkarskim we Frankfurcie. W tym roku zostało zaproszone na zawody do Niemiec. – Mamy także nadzieję, że nasza współpraca ze związkami zawodowymi ułoży się dobrze, bo to nasi główni sponsorzy. Bardzo pomaga nam również Ryszard Nowicki, właściciel firmy KIA, który wspiera nas nie tylko finansowo. To bardzo oddany sympatyk koła. Sam wędkuje, jest uczestnikiem każdej imprezy, łącznie ze sprzątaniem zbiornika – opowiada Piotr Szkołut.
W kalendarzu na ten rok znajduje się 9 imprez. Tradycyjnie wędkarze zaczną sezon na początku kwietnia sprzątaniem Czarnej Wody w Marantowie i zbiornika Janów.
Podczas zebrania uhonorowano Srebrną Odznaką Wędkarską Zbigniewa Zalewskiego i sekretarza koła Tomasza Konstanciaka. Odznakę Za Zasługi dla Wędkarstwa Konińskiego odebrał natomiast Paweł Krawczyk.
Koło PZW kopalni Konin, liczące 640 osób, obchodzi w tym roku 55-lecie.     e

Fot. na górze Piotr Ordan, pozostałe Tomasz Konstanciak

Dodaj komentarz