30 ton dla Wagenera

W lipcu prasa stacjonarna Wagener używana przez Wydział Usług Wulkanizacyjnych (KW) została poddana ważnemu (i koniecznemu) zabiegowi kompleksowej wymiany oleju grzewczego.

Maszyna, stojąca w hali konińskiego Oddziału Wulkanizacji, pracuje od 2007 roku. Przez ten czas zregenerowała kilkadziesiąt kilometrów taśmy, którą transportowany jest urobek we wszystkich odkrywkach kopalni. Stosowana przez oddział KWK technologia regeneracji taśm przenośnikowych polega w końcowym etapie na wulkanizacji nowej okładkowej warstwy taśmy poprzez podgrzanie jej wielkogabarytowymi płytami grzewczymi.
– Firmy zajmujące się regeneracją taśm przenośnikowych użytkują prasy wulkanizacyjne zasilane innymi mediami, np. energią elektryczną lub parą techniczną. U nas płyty są podgrzewane do prawie 150 stopni olejem grzewczym. Niestety wraz z upływem czasu dochodzi do jego zużycia. Olej traci parametry użytkowe, co przekłada się na pogorszenie warunków pracy całego urządzenia. Oczywiście, zgodnie z zaleceniem producenta, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pracowników oraz sprawność maszyny, aby nie doszło do uszkodzeń jej podzespołów, bo są to kosztowne urządzenia, przez cały czas kontrolowaliśmy stan oleju. Był on wcześniej systematycznie badany laboratoryjnie i kilkakrotnie filtrowany, w wyniku czego mógł być dalej wykorzystywany. Niestety w ubiegłym roku stanęliśmy przed koniecznością jego całkowitej wymiany – mówi kierownik oddziału inż. Mirosław Andrzejczak.

Termin „wymiana” brzmi dość niewinnie, ale w przypadku tak dużego i złożonego urządzenia oznacza trudny proces technologiczny. W skład prasy wchodzi bowiem, poza częścią grzewczą, także bardzo czuła i skomplikowana infrastruktura zasilająco-sterująca.
Prasa Wagener potrzebuje aż 30 ton oleju grzewczego zgromadzonego w kilku zbiornikach mocno rozbudowanej instalacji oraz 3 ton oleju hydraulicznego, którym zasilane bądź napędzane są inne elementy prasy, jak choćby siłowniki do podnoszenia i opuszczania płyt grzewczych. Wymiana takiej ilości oleju to potężne zadanie, pociągające za sobą znaczne koszty. Dodatkową trudność stanowiła konieczność płukania i oczyszczenia układu zasilającego i rozdzielająco – sterującego.
– Musieliśmy znaleźć firmę, która podjęłaby się takiego trudnego zadania. W wyniku ogłoszonego przetargu wybrano firmę HCS z Tuchomia. Jest to firma, która specjalizuje się w tego typu usługach. Między innymi wykonywała podobne zlecenia dla dużego producenta taśm jakim jest Sempertrans Bełchatów, czy pokrewna nam spółka Bestgum z grupy PGE. Już wcześniej mieliśmy możliwość współpracy z firmą HCS, kiedy to jej pracownicy pomagali nam przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów eksploatacyjnych. Po przygotowaniu całego procesu technologii wymiany, wiedząc o tym, że prasa jest niezbędna, firma bezzwłocznie wzięła się do roboty i pracując w systemie dwuzmianowym, sprawnie w ciągu dwóch tygodni powierzone prace wykonała– powiedział inż. Andrzejczak.

Zbiorniki z olejem znajdują się w przylegającej do hali maszynowni. Cały układ pracuje w systemie zamkniętym, aby wymienić olej trzeba więc dysponować specjalistycznymi urządzeniami. Firma HCS zastosowała właśnie taki sprzęt umożliwiający po wcześniejszym przygotowaniu instalacji grzewczej prasy pobieranie oleju ze zbiorników.
Liczyliśmy na to, że pracownicy firmy HCS spełnią nasze oczekiwania. I tak się stało. Prasa pod dokonaniu próbnych rozruchów i komisyjnym odbiorze, jaki w tym przypadku był konieczny, od dwóch tygodni pracuje z pełną wydajnością, a my nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jej działania. To była pierwsza tak skomplikowana operacja odkąd wykorzystujemy to urządzenie i jesteśmy przekonani, że w jej wyniku oraz przy zachowaniu terminowych przeglądów i badań możemy liczyć na 7-8 letni okres stabilnej pracy. Jest to jedna z najmłodszych i najlepszych stacjonarnych pras wulkanizacyjnych w kraju. Dlatego, żeby działała bez zarzutu i żebyśmy mogli dalej się nią szczycić, potrzebuje dobrej opieki– dodaje Mirosław Andrzejczak.       eg

Fot. Piotr Ordan

1 – 4  Prasa stacjonarna Wagener
5 –  Szafa sterownicza
6 – 7  Potężne zbiorniki w maszynowni
8 –  Zbiornik i komora zasilania na zewnątrz hali

Dodaj komentarz