O tym, jakie możliwości stwarzają tereny pogórnicze czytamy w ostatnim numerze kwartalnika „Węgiel Brunatny”.

Prof. Elżbieta Pietrzyk–Sokulska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN pisze o efektach rekultywacji dawnych odkrywek w Saksonii, w okolicach Drezna i Lipska. Wybrano tam wodny kierunek rewitalizacji; nowe akweny (powstało ich tam aż 20) świetnie wpisały się w krajobraz regionu, obfitującego w liczne naturalne jeziora polodowcowe.

Otoczenie sztucznych zbiorników zostało dokładnie zaplanowane, dzięki temu zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści znajdują tam mnóstwo atrakcji. Nad jeziorem Kulkwitz powstał nowoczesny kompleks sportów wodnych, proponujący poza tradycyjnym żeglowaniem także narciarstwo wodne, wakeboarding, rafting, nurkowanie i kitesurfing. Podobnie jest nad jeziorem Bergwitz, najpopularniejszym miejscem uprawiania tych sportów, gdzie wypoczywający mają do dyspozycji kemping i bazę gastronomiczną. Dodatkową atrakcją jest pobliski park narodowy i tereny podmokłe z lęgowiskami ptaków błotnych.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem okazało się Ferropolis – miasto z żelaza – usytuowane na półwyspie jeziora Gremmin. Skansen tworzy pięć gigantycznych koparek, wykorzystywanych kiedyś w odkrywce. Stanowią one idealne tło dla często tu organizowanych koncertów muzyki rockowej i metalowej. Ferropolis zostało wpisane w Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.

Największym sztucznym jeziorem w Niemczech jest Geiseltal, powstałe w wyniku zalania 18,4 km2 Wasserfl Ache. Utworzono tam kompleks rekreacyjno-turystyczny, udatnie łączący obszary przyrodnicze i tereny poprzemysłowe. Na skarpach przylegających do wody uprawia się winorośl, a dla zwiedzających przygotowano miejsca do degustacji wina. Wokół jeziora prowadzi szlak kolejki turystycznej.

W pobliżu granicy z Polską powstało jezioro Berzdorf z kąpieliskami i plażą. Nad wodą utworzono ścieżki spacerowe i rowerowe, 18-dołkowe pole golfowe i szlaki do jazdy konnej. Dalsze plany zagospodarowania tego terenu przewidują utworzenie po północnej stronie strefy ciszy z terenami zielonymi, nawiązującej do historii regionu, na brzegu południowym powstanie centrum sportów wodnych, a w pozostałej części m. in. pole namiotowe oraz szlak geologiczny. O najdalszych dziejach tego terenu przypomina znajdujący się w pobliżu wygasły wulkan.

Na cele rekreacyjno-sportowe przeznaczono także otoczenie jeziora Olbersdorf – jest tu szeroka plaża i boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, kolejka wąskotorowa i centrum handlowe.

„Utworzone sztuczne jeziora objęły duże powierzchnie, a ich lokalizacja w niedalekiej odległości od siebie, przyczyniła się do utworzenia nowego krajobrazu o charakterze pojezierzy i nazywaniu tego obszaru Laponią Saksonii” – pisze w podsumowaniu autorka.

Oprac. eg
Więcej w „Węgiel Brunatny” nr 2 (99) / 2017

Dodaj komentarz